Z Bachledówki i Nowego Targu wyruszyła 23 lipca jubileuszowa XXX Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę. 9 dni marszu wypełni modlitwa i pokuta.
Pątnicy maszerować będą do Częstochowy, by tam przed obrazem Królowej Polski, jak i podczas całej drogi, modlić się w intencjach parafii, swoich rodzin, przyjaciół i Ojczyzny. – Pamiętajmy, że modlitwa i pokuta ma wielką siłę. Nie rezygnujmy zatem z tej formy pomocy nam żyjącym, ale i naszym zmarłym – przypominają organizatorzy.
Pielgrzymka ma charakter rekolekcji pokutnych, ale nie zabraknie podczas niej momentów bardzo radosnych. Z Podhala wyruszają jak zwykle dwie grupy Pielgrzymki. Pierwsza, licząca około 200 osób, wyruszyła z Bachledówki. Tam o godz. 9.00 pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Mszy św., którą odprawili o. Mieczysław Łacek, o. Jan Bednarz, o. Sebastian Gierszewski oraz o. Jerzy Ciecóra, a której przewodniczył o. Leon Chałupa – jeden z pierwszych organizatorów Pielgrzymki i jej przewodnik.
Druga grupa pątników wyruszyła z Nowego Targu. Około 130 osób o 8.00 rano wyruszyło spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa i udało się do sanktuarium ludźmierskiego, by tam o godz. 10.30 uczestniczyć w Mszy św. u stóp Gaździny Podhala. Pątnicy od proboszczów kościołów NSPJ, św. Katarzyny i św. Jadwigi Królowej, do których wchodzili po drodze, otrzymywali błogosławieństwo. – Idźcie bezpiecznie i przed tron Królowej Polski zanieście swoje intencje, ale także nasze, naszych parafii - wołali proboszczowie.
O godz. 10 w Ludźmierzu górale uczestniczyli w uroczystej Mszy św., którą w intencji pielgrzymów sprawował kustosz ludźmierski ks. prał. Tadeusz Juchas. Kazanie do pątników mówił ks. Wojciech Wójtowicz z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
– Wędrując przez pola, łąki i lasy bądźcie jak dobre jerozolimskie osły. Idźcie cierpliwie i uparcie do swojej Królowej niosąc na grzbiecie Chrystusa - mówił kaznodzieja. - Wędrujecie od Matki Bożej do Matki Bożej, nawiedzając liczne sanktuaria, a zaczynając od uśmiechniętej Gaździny Podhala. Wpatrujcie się w te oblicza Maryi, które będziecie nawiedzać. A przed oblicze Królowej Polski zanieście swoje i nasze intencje i wpatrujcie się Jej dobre oblicze. W twarz czarną, jak polska ziemia, a pooraną jak polska historia. Życzymy wam, byście każdego dnia byli uśmiechnięci jak Ludźmierska Pani – dodał.
Pod koniec Mszy św. wszyscy obecni odmówili jeszcze Litanię do bł. Jana Pawła II. Po błogosławieństwie grupa miała chwilę czasu na odpoczynek, a potem udała się w dalszą podróż w kierunku Raby Wyżnej, by tam spotkać się z grupą zakopiańską i dalej wędrować razem.
Do członu podhalańskiego w drugim dniu pielgrzymki w Jordanowie dołączy jeszcze około 270-osobowa grupa pielgrzymów z Rabki.
W XX Pieszej Pielgrzymce Góralskiej na Jasną Górę uczestniczy również reprezentacja Orawy. Jest to od lat najliczniejsza grupa pielgrzymów. W tym roku organizatorzy spodziewają się około 360 osób. Orawianie wyruszą podobnie jak pielgrzymi z Rabki w niedzielę 24 lipca. Wyjście poprzedzi uroczysta Msza św. sprawowana o godz. 10.00 w kaplicy św. Antoniego w Zubrzycy Górnej – Zimnej Dziurze.
– Ta jubileuszowa Pielgrzymka to powód do wielkiej wdzięczności i modlitewnego dziękczynienia składanego naszemu Panu Jezusowi Chrystusowi przez ręce Jego Niepokalanej Matki Maryi za wszelkie łaski, które przez szereg lat stały się udziałem trzech pokoleń pątników - mówi o. Sebastian Gierszewski, główny koordynator Pielgrzymki. W tym roku z racji jubileuszu pielgrzymka posiadać będzie wyjątkowy charakter. Do wspólnej modlitwy i świętowania zostali zaproszeni niezwykli goście – osoby, dzięki którym pielgrzymka powstała i istnieje do dzisiaj, nie tracąc swojego niepowtarzalnego duchowego i góralskiego charakteru.
W ósmym dniu podążania na Jasną Górę pielgrzymi odwiedzą sanktuarium w Leśniowie, które w tym roku obchodzi m.in. 630-lecie przywiezienia do tamtejszego sanktuarium figurki Madonny z Dzieciątkiem oraz 45-lecie Jej Koronacji. W Leśniowie pielgrzymi uczestniczyć będą m.in. w spotkaniach z specjalnymi gośćmi, jak o. Stanisław Jarosz, który poprowadzi dwie konferencje, podczas których pielgrzymi spod Tatr będą mogli posłuchać świadectwa z pierwszych pielgrzymek. Pątnicy uczestniczyć będą też w Mszy świętej pod przewodnictwem Generała Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego.
Z Leśniowa, inaczej jak dotychczas, pielgrzymka uda się bezpośrednio na Jasną Górę, by tam uczestniczyć w wieczornej Mszy św.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.