Kapituła Funduszu Biskupa Jana Chrapka ogłosiła siódmą edycję nagrody "Viventi Caritate - Żyjącemu Miłością".
Wyróżnienie honoruje ludzi, szczególnie z lokalnych środowisk, których działalność zostawia trwałe ślady. Wzorem takich postaw był właśnie bp Jan Chrapek - tragicznie zmarły w 2001 biskup radomski. Zbigniew Miazga z Funduszu, który działa przy radomskiej Caritas, podkreślił, że główną ideą nagrody jest ukazanie postaw ludzi, którzy przeżywają swoje życie - jak mawiał bp Chrapek - z pasją wiary i chęcią służenia Chrystusowi w bliźnich, którzy w heroicznym, codziennym, często cichym trudzie zmieniają rzeczywistość wokół siebie, będąc aktywnymi na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej, wychowawczej, budowania pomostów między ludźmi i środowiskami. Dodał, że nagroda z pewnością pełni swoją rolę w utrwalaniu pamięci o dziełach miłości, które pozostawił po sobie zmarły biskup i o nim samym jako o człowieku przekładającym ewangeliczne wezwania do miłości bliźniego na konkretne działanie.
"Nagroda wpisuje się również w przesłanie nadziei, które niósł w swojej posłudze bp Jan Chrapek. Jest wielka potrzeba odważnego dostrzegania i promowania dobra w świecie złych wiadomości, tak by ogarniało ono coraz większe obszary naszej codzienności. Nagroda wskazuje też na inny ważny aspekt - nadziei. W naszej polskiej rzeczywistości ludzie działający dla dobra wspólnego narażeni są na niezrozumiałą zawiść, przypisywanie złych intencji, niszczącą krytykę. Zwracał na to uwagę bp Chrapek w jednym z listów pasterskich" - zauważył Zb. Miazga.
Zgłoszenie kandydata musi zawierać jego imię i nazwisko oraz adres zgłaszanej osoby lub instytucji, określenie obszaru i kierunków działania, metod i wykorzystywanych środków, określenie wartości, jakim służy działalność kandydata, opis znaczących jego osiągnięć, zasług i postaw oraz ewentualne rekomendacje i wszelkie materiały świadczące o kandydacie. Nagrodą może zostać wyróżniona osoba, grupa osób lub instytucja. W uzasadnionych przypadkach nagroda może zostać przyznana pośmiertnie.
Kandydatury należy zgłaszać do 23 września na piśmie na adres siedziby Funduszu im. bp. Jana Chrapka: ul. Kościelna 5, 26-604 Radom. Wręczenie nagrody odbędzie się 18 października, w 10. rocznicę śmierci jej patrona. Nagroda "Viventi Caritate" jest wyróżnieniem symbolicznym o znaczeniu prestiżowym. Laureat otrzymuje statuetkę i dyplom.
W poprzednich edycjach nagrodą uhonorowani zostali: ks. infułat Czesław Wala - budowniczy i kustosz sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Gdowie, Jerzy Iwański i siostra Urszula Krajewska - od lat pracujący z dziećmi w radomskich placówkach środowiskowych, Kazimierz Napieraj - emerytowany lekarz, społecznik i opiekun młodzieży i Robert Telus - społecznik z Opoczna, Janina Dłuska - oddana dzieciom radomska społeczniczka i ks. Piotr Sadkiewicz - inicjator m.in. parafialnego klubu dawców krwi i szpiku kostnego.
Kapituła może również przyznać Nagrodę Honorową "Viventi Caritate" – w uznaniu niekwestionowanego autorytetu i niejako w podsumowaniu działalności. Dotychczas otrzymali ją: Benedykt XVI, Robotnicy Radomskiego Czerwca’76, Zakon Comunio In Christo i Fundacja Renovabis.
Biskup Jan Chrapek (1948-2001) był od 1975 kapłanem zgromadzenia św. Michała Archanioła (michalitów). Przez wiele lat pracował w środkach społecznego przekazu, m.in. był redaktorem naczelnym wydawanego przez jego zakon miesięcznika "Powściągliwość i Praca". 25 marca 1992 w związku z restrukturyzacją Kościoła katolickiego w Polsc Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji drohiczyńskim, skąd w 1994 przeniósł go na podobne stanowisko w diecezji toruńskiej, a 28 czerwca 1999 mianował go biskupem radomskim. Stanowisko to pełnił tylko dwa lata - do tragicznej śmierci w wypadku samochodowym 18 października 2001 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).