Słabi, bądźcie źródłem mocy!

Około tysiąca osób niepełnosprawnych i chorych modliło się w środę na Jasnej Górze. Ich pielgrzymka, organizowana przez Apostolstwo Chorych w Polsce, co roku odbywa się 6 lipca, gdy w Kościele katolickim przypada święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

Witający pielgrzymów na Jasnej Górze podprzeor tamtejszego klasztoru o. Łukasz Buzun oraz przewodniczący mszy dla pielgrzymów w jasnogórskiej bazylice metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak odwoływali się do postaci i słów błogosławionego Jana Pawła II, który m.in. ustanowił Światowy Dzień Chorego.

O. Buzun przypomniał słowa papieża do chorych z napisanego w 1984 r. listu apostolskiego "Salvifici Doloris" o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia. "Wraz z Maryją, Matką Chrystusa stojącą pod krzyżem zatrzymujemy się dzisiaj przy was wszystkich i prosimy, abyście nas wspierali. Właśnie was, którzy jesteście słabi, prosimy, abyście stawali się źródłem mocy dla Kościoła i dla ludzkości. W straszliwym zmaganiu się pomiędzy siłami dobra i zła, którego widownią jest nasz współczesny świat - niech wasze cierpienie w jedności z Krzyżem Chrystusa przeważy" - pisał wówczas Jan Paweł II.

Abp Nowak przypomniał, że błogosławiony Jan Paweł II jest orędownikiem m.in. w sprawach ludzkiego cierpienia. "Przecież wiecie, że za życia, siostry i ksiądz kardynał Dziwisz przynosili mu na klęcznik różne prośby, a najczęściej takie: Ojcze Święty módl się, bo operacja, bo brak zdrowia, bo sytuacja beznadziejna, i Ojciec Święty się tak żarliwie modlił, wrastał w klęcznik i wołał do Boga" - mówił abp Nowak. "Tak było za życia, ufamy, że po śmierci tym bardziej jest orędownikiem ludzi w potrzebie, ludzi chorych" - dodał.

Zwracając się do opiekunów chorych podkreślił, że miłość człowieka, który pomaga cierpiącemu, jest piękna. "Wiedzcie, że jest to droga waszego jednoczenia się z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, z tajemnicą Boga, który jest miłością. () Jezus cierpiący w tych chorych wart jest tego, tam jest właśnie esencja miłości Boga wcielonego, szczyt miłości" - zaznaczył abp Nowak.

Apostolstwo Chorych w Polsce działa od 81 lat. Jak wyjaśniał podczas jednej z wcześniejszych pielgrzymek na Jasną Górę dyrektor Apostolstwa ks. prałat Stanisław Michałowski, aby być jego członkiem, trzeba spełnić trzy warunki: przyjąć spowodowane chorobą cierpienie, umieć ofiarować je w jakiejś intencji i znosić je z wolą Boga.

Stowarzyszenie Apostolstwa Chorych jest wspólnotą kościelną, która - w założeniu - "pomaga chorym przeżywać cierpienie w sposób twórczy, bardziej chrystusowy". Stowarzyszenie wydaje m.in. własny miesięcznik, przygotowuje też audycje radiowe dla chorych w katolickich rozgłośniach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8