Święcenia u lefebrystów – niegodziwe

Święcenia kapłańskie udzielone w ostatnim czasie przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X są niegodziwe – oświadczył ks. Federico Lombardi. Odpowiedział w ten sposób na pytania napływające do Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Wspomniane Bractwo zrzesza lefebrystów.

– Mogę tylko powtórzyć to, co już deklarowano w analogicznych sytuacjach w przeszłości, jak też odesłać do tego, co oświadczył Ojciec Święty w swoim liście do biskupów Kościoła katolickiego z 10 marca 2009 – powiedział włoski jezuita.

We wspomnianym liście, wyjaśniającym powody zdjęcia ekskomuniki z czterech biskupów-lefebrystów, Benedykt XVI napisał, że „dopóki Bractwo nie ma w Kościele statusu kanonicznego, także zrzeszeni w nim duchowni nie pełnią godziwie posługi w Kościele. (...) dopóki nie będzie wyjaśnienia kwestii dotyczących doktryny, Bractwo nie będzie miało jakiegokolwiek statusu kanonicznego w Kościele, a należący do niego duchowni (...) nie pełnią godziwie jakiekolwiek posługi w Kościele”.

– Święcenia należy więc nadal uważać za niegodziwe – wskazał ks. Lombardi.

W myśl prawa kanonicznego święcenia kapłańskie w Bractwie św. Piusa X są ważne, gdyż udzielił ich biskup, ale zrobił to w sposób niegodziwy, bo bez zgody papieża. Dlatego wierni powinni unikać przyjmowania sakramentów z rąk tak wyświęconego kapłana.

W minionym tygodniu Bractwo św. Piusa X wyświęciło 20 księży i 23 diakonów. W najbliższą sobotę w bawarskim Zaitzkofen świecenia prezbiteratu przyjmie 4 diakonów, a święcenia diakonatu dwóch kleryków. Dalszych 5 mężczyzn zostanie wyświęconych 17 lipca w seminarium duchownym w Winona w amerykańskim stanie Minnesota, zaś 10 otrzyma świecenia diakonatu.

Na Bractwo Kapłańskie św. Piusa X nałożył ekskomunikę Jan Paweł II w czerwcu 1988 r. po wyświęceniu 4 biskupówprzez abp. Marcela Lefebvre’a bez zgody papieskiej. W styczniu 2009 r. Benedykt XVI zdjął tę karę kościelną z czterech konsekrowanych wówczas hierarchów. Pod koniec października 2010 r. Papieska Komisja „Ecclesia Dei” rozpoczęła rozmowy z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X, które mają doprowadzić do ich pełnej jedności z Kościołem. Od tego czasu odbyło się już wiele spotkań, których tematem było wyjaśnianie spornych kwestii.

«« | « | 1 | » | »»
 • Dd
  05.07.2011 17:57
  Jeśli nie można godziwie przyjmować sakramentów, to dlaczego Ecclesia Dei wydała oświadczenie, iż w kaplicach Bractwa można spełniać obowiązek niedzielny i nawet wrzucać na tacę?
  Straszny bałagan w tym Rzymie widocznie. Na szczęście redakcja wiara.pl potrafi wszystko poprawnie zinterpretować, bez wprowadzania czytelników w błąd.
 • refleksja
  05.07.2011 20:24
  A Asyżu można wspólnie modlić się z poganami i niewierzącymi w istnienie Boga (buddyzm) ale z katolikami nie uznającymi reformacji Vaticanum II nie wolno się nam spotykać? Coś niepokojącego porobiło się w naszym kościele.
 • Tr
  06.07.2011 09:48
  Re. Dd: Nigdy nie było takiego oświadczenia Komisji Ecclesia Dei. "Tradycjonaliści" podpierają się jakimś nieoficjalnym listem sekretarza owej komisji sprzed wielu lat. Od tego czasu Papież Benedykt XVI wydał w tej sprawie kilka ważnych dokumentów i listów, jak chociażby wspomniane w tym artykule, więc proszę się zastanowić, czyja wykładnia jest ważniejsza? Ks. prałata Perla czy Ojca Świętego?
 • Lefebvrysta
  13.07.2011 22:25
  Ależ ignorant i plugawiec pisal ten tekst! Dziecko! Przestań ubliżać tym naszym braciom w wierze!To nie sa jacyś "lefebvrysci",to jest Bractwo Św.Piusa X(FSSPX)!!!Bractwo,życia apostolskiego!!!...Co zas meritum to rozmowy które prowadzi Bractwo z Watykanem maja na celuREINTERPRETACJĘ POSTANOWIEŃ NIKTÓRYCH DOKUMENTÓW SVII!!!! A nie zadne doprowadzenie do pelnej jednosci!!! To Bractwo powtaza przy karzdej okazii! Ale nie media wmawiaja ludziom ,ze Bractwo zabiega o "pełna jednosc ",to KLAMSTWO <KŁAMSTWO I JESZCZE RAZ KLAMSTWO!!! dopiero po wyjasnieniu kwestii doktrynalnych mozliwe sa rozmowy w/s miejsca Bractwa w Kosc-Katolickim!!! czy bedziesz mial odwage przepuscic ten tekst,czy znienawidzisz nas jeszcze mocniej!???
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9