Nasz wkład to formowanie sumień

- W formowaniu sumień Kościół daje społeczeństwu swój najbardziej znamienny, najcenniejszy wkład – powiedział dziś we Włocławku legat papieski na uroczystości 600-lecia konsekracji tamtejszej katedry kard. Zenon Grocholewski. Swoje kazanie poświęcił duchowej wymowie i znaczeniu świątyni katedralnej.

Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego podkreślił, że formowanie sumień ma dzisiaj ogromne znaczenie w wymiarze społecznym i budowania dobra wspólnego. - Bóg obecny w sercu jest najdoskonalszym formatorem sumienia – mówił. Przywołał też przesłanie Benedykta XVI, który podczas wizyty w Zagrzebiu powiedział, że „jeśli sumienie odkrywa się na nowo jako miejsce słuchania prawdy i dobra, odpowiedzialności przed Bogiem i braćmi w człowieczeństwie, która jest siłą przeciw wszelkiej dyktaturze, to wówczas jest nadzieja na przyszłość”.

Mówiąc o znaczeniu katedry, która jest „matką kościołów” w całej diecezji, kard. Grocholewski zaznaczył, że jest ona symbolem hierarchicznej więzi wszystkich wiernych z biskupem i poprzez niego z Ojcem Świętym. - Wielowiekowa świątynia z cegieł jest obrazem duchowego Kościoła waszych serc, waszej parafii i jako katedra także całej diecezji – mówił do wiernych.

Papieski legat zaznaczył, że „Kościół Chrystusowy jest silny i piękny, nie tyle potęgą budowli, ile przede wszystkim potęgą i bogactwem naszych serc”. - To zwłaszcza ten Kościół duchowy ma być wielki i piękny. Ma on być zbudowany na solidnym fundamencie naszej wiary – apelował, wyjaśniając, że „materiałem budowlanym” ma być życie autentycznie chrześcijańskie.

Kard. Grocholewski zwrócił także uwagę na symbolikę świątyni, która jest obrazem niebieskiego Jeruzalem, do którego pielgrzymujemy. - Ma nam pomagać byśmy w tym kierunku zmierzali i nie błądzili na manowcach, przypomina o powołaniu do życia wiecznego. Jest drogowskazem do nowego życia, gdyż to w świątyni wierni modlą się, przyjmują sakramenty, słuchają słowa Bożego – wyjaśniał.

- Niech ta świątynia – za przyczyną Matki Bożej Wniebowziętej – pomaga wam nieustannie w budowaniu solidnego Kościoła waszych serc i zarazem niech będzie wyraźnym drogowskazem ukazującym drogę do niebieskiej ojczyzny – życzył uczestnikom uroczystości papieski legat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11