Potężna, 37-metrowa figura Chrystusa stanęła ponad brzegami Pacyfiku na wzgórzu Morro Solar de Chorrillos, wznoszącym się nad Limą.
Wzorowana jest na postaci Chrystusa podobnych rozmiarów na drugim krańcu Ameryki Południowej, w Rio de Janeiro w Brazylii, górującej nad Atlantykiem. Poświęcił ją wczoraj arcybiskup peruwiańskiej stolicy. Kard. Juan Luis Cipriani odczytał przesłanie wystosowane z tej okazji w imieniu Papieża przez watykańskiego sekretarza stanu.
Kard. Tarcisio Bertone pisze, że Benedykt XVI „modli się, aby wszyscy patrząc na tę figurę wzrastali w miłości do Boga i do braci”. Ojciec Święty zachęca ich, by natchnieni słowem Zbawiciela niestrudzenie współpracowali w tworzeniu społeczeństwa coraz bardziej sprawiedliwego, solidarnego i braterskiego, w atmosferze wzajemnego szacunku dążąc do wspólnego dobra. Metropolita Limy wyraził nadzieję, że kolosalna figura stanie się nowym miejscem pielgrzymek. Na poświęceniu był obecny inicjator jej budowy, kończący za miesiąc kadencję prezydent Peru Alan García Pérez. Sfinansowano ją z darów osób prywatnych i spółek. Połączona z zapaleniem 26-barwnych świateł inauguracja poświęconej wczoraj figury „Chrystusa Pacyfiku” odbędzie się w środę, w uroczystość śś. Piotra i Pawła. Włącza się to w obchodzony wtedy w Peru Dzień Papieski, zbiegający się w tym roku z 60-leciem kapłaństwa Josepha Ratzingera.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.