Na tydzień przed rozpoczęciem tego wydarzenia 51 tys. osób kupiło bilety na kongres.
Ponad 50 000 osób zgromadzi się w tym tygodniu w Indianapolis na Krajowym Kongresie Eucharystycznym, który, jak mają nadzieję biskupi Stanów Zjednoczonych, będzie kulminacyjnym momentem w trzyletnim odrodzeniu Kościoła katolickiego w USA, mającym na celu zainspirowanie wiernych do spotkania z Jezusem w Eucharystii.
Pięciodniowy kongres, który odbędzie się na stadionie NFL Lucas Oil Stadium i w Indiana Convention Center, będzie pierwszym Krajowym Kongresem Eucharystycznym zorganizowanym w Stanach Zjednoczonych od czasów II wojny światowej.
Biskupi amerykańscy rozpoczęli wieloletnie Narodowe Ożywienie Eucharystyczne w 2022 roku w odpowiedzi na obawy o słabnącą wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii wśród amerykańskich katolików.
Celem odrodzenia jest „odnowienie Kościoła poprzez ożywienie żywej relacji z Panem Jezusem Chrystusem obecnym w Eucharystii”. Na tydzień przed rozpoczęciem tego wydarzenia 51 tys. osób kupiło bilety na kongres.
Będzie to punkt kulminacyjny czterech pielgrzymek eucharystycznych, które przemierzyły Stany Zjednoczone w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, niosąc Najświętszy Sakrament przez cały kraj.
Przed kongresem ponad 100 tys. osób wzięło udział w czterech trasach pielgrzymkowych, rozpoczynających się odpowiednio w Kalifornii, Connecticut, Minnesocie i Teksasie, pokonując łącznie 6500 mil (10 500 km).
Grupy pielgrzymkowe spotkają się w Indianapolis, gdy wejdą na Lucas Oil Stadium podczas ceremonii otwarcia kongresu eucharystycznego w środę wieczorem. Wezmą w niej udział nuncjusz w USA kardynał Christophe Pierre, siostra Bethany Madonna z Sióstr Życia – zgromadzenia zakonnego, którego celem jest ochrona życie ludzkiego oraz życie we wspólnocie zanurzonej w modlitwie eucharystycznej, a także z biskup Andrew Cozzens z Crookston jako główni mówcy.
Podczas kongresu odbędą się również liturgie, nabożeństwa, adoracja eucharystyczna i spowiedź, a także sesje mające na celu wspieranie głębokiej odnowy duchowej i jedności wśród uczestników. Stworzą one duchowieństwu, rodzinom, młodym ludziom i liderom duszpasterstwa szansę na spotkanie się między sobą w celu formacji dostosowanej do ich stanu życia i misji. Wśród prelegentów na kongresie znajdzie się także między innymi znany ze swej obecności w mediach biskup Robert Barron.
Ojciec Święty jako swego legata na kongres mianował kardynała Luisa Tagle, pro-prefekta Dykasterii do spraw Ewangelizacji. Będzie on przewodniczył Mszy św. kończącej kongres, w niedzielę 21 lipca.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.