W związku z przypadającą 29 czerwca w Kościele katolickim uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w sobotę planowana jest zbiórka na działalność apostolską i charytatywną papieża, nazywana świętopietrzem lub "Obolem św. Piotra".
Świętopietrze to ofiara wnoszona w okolicach uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła przez kraje katolickie na rzecz działalności Stolicy Apostolskiej.
Jak zaznacza Sekretariat Ekonomiczny Stolicy Apostolskiej "może być ona niewielka, ale ma wielkie znaczenie symboliczne". Uzyskane środki przeznaczone są na wsparcie działalności charytatywnej papieża oraz struktur towarzyszących jego misji apostolskiej.
"Zbiórka przeznaczoną na daninę św. Piotra, należy przeprowadzić w sobotę, 29 czerwca br. według rozeznania duszpasterskiego" - podano w komunikacie archidiecezji warszawskiej. Wyjaśniono, że zbiórka jest wliczona w ryczałt.
Darowiznę można przekazać indywidualnie lub wspólnotowo m.in. za pośrednictwem przelewu bankowego lub karty kredytowej.
Według danych z ostatniego raportu rocznego opublikowanego w czerwcu 2023 r. dzięki zbiórce na tzw. "Świętopietrze". "Stolica Apostolska sfinansowała 192 projekty w 72 krajach, w tym 40,1 proc. w Afryce, 22,4 proc. Europie (Ukraina), Ameryce 19,8 proc., 16,1 proc. Azji" - informowano w raporcie.
W Kościele katolickim w Polsce zbiórka odbywa się przeważnie w ostatnią niedzielę czerwca, czyli w okolicach obchodów uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła. Środki zbierane są w ramach niedzielnej "tacy" lub do osobnych puszek ustawionych w kościołach w niedzielę lub w poprzedzającą ją sobotę.
Magdalena Gronek
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.