80 lat życia w skrócie. Wydarzenia małe i wielkie. Wszystkie ważne.
1937, 28 października Został mianowany przez kard. Augusta Hlonda członkiem Rady Społecznej przy Prymasie Polski.
1938 We włocławskiej kurii został sędzią Sadu Biskupiego (w latach 1938-1939).
1939, wrzesień. Na polecenie bp. Radońskiego wyjechał z najstarszym kursem seminarium w stronę Lublina, dotarł do Łucka, potem wrócił do Włocławka. W październiku na polecenie bp. Michała Kozala, sufragana diecezji włocławskiej, opuścił Włocławek i udał się do Grabkowa, a od listopada ukrywał się u rodziny we Wrociszewie.
1949, lipiec Wyjechał do Kozłówki, majątku Zamoyskich, gdzie został kapelanem franciszkanek i niewidomych dzieci wysiedlonych z podwarszawskich Lasek, prowadził wykłady dla sióstr z prawa kanonicznego i etyki społecznej (nazwane przez siostry „Akademią Kozłowiecką”).
1941, październik W związku z nawrotem gruźlicy płuc wyjechał na kuracje do Zakopanego, gdzie na krótko aresztowali go Niemcy w przypadkowej łapance, jednak im uciekł. Od listopada zamieszkał w Żułowie, razem z franciszkankami i niewidomymi.
1942, listopad Zgodził się zostać kierownikiem tzw. Ósemki.
1942-1944 W czerwcu 1942r. wyjechał do Lasek, gdzie na powrót przeniósł się zakład dla ociemniałych. Obrał pseudonim „Siostra Cecylia”. Rozpoczął wykłady dla tajnego Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Ziem Zachodnich. Jednocześnie był kapelanem AK w okręgu Żoliborz-Kampinos pod pseudonimem „Radwan III”. 10 sierpnia 1943 r., na prośbę „Ósemki”, ks. Wyszyński został ich ojcem duchowym. W sierpniu 1944 r. został kapelanem szpitala powstańczego w Laskach.
1945, 19 marca Został rektorem seminarium we Włocławku. 15 sierpnia mianowany kanonikiem kapituły katedralnej włocławskiej.
1946, 4 marca Ksiądz Wyszyński mianowany został przez papieża Piusa XII ordynariuszem lubelskim. 12 maja na Jasnej Górze wyświecony na biskupa. 26 maja odbył się uroczysty ingres do katedry lubelskiej. Z mocy urzędu (jako biskup lubelski) został Wielkim Kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
1948, 22 października Zmarł prymas August Hlond - 12 listopada papież Pius XII mianował biskupa lubelskiego metropolita gnieźnieńskim i warszawskim, a tym samym prymasem Polski.
1949, 2 lutego Prymas Wyszynki odbył ingres do katedry gnieźnieńskiej, 6 lutego do katedry warszawskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).