Kościół katolicki prowadzi na świecie prawie 120 tys. ośrodków służby zdrowia, w których leczeni są chorzy na AIDS. Przypomina o tym abp Zygmunt Zimowski przy okazji rozpoczętego właśnie w Watykanie międzynarodowego kongresu „Człowiek w centrum troski zapobiegania i leczenia choroby HIV/AIDS”.
Spotkanie zorganizowała kierowana przez niego Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz Watykańska Fundacja Dobrego Samarytanina. Została ona powołana w 2004 r. przez Jana Pawła II w celu niesienia pomocy ludziom zarażonym wirusem HIV, szczególnie w krajach afrykańskich. „Obecne sympozjum zorganizowano jako odpowiedź na prośbę Kościołów lokalnych, by wypracować nowy projekt wspierający działalność duszpasterską, a także medyczno-sanitarną” – powiedział szef watykańskiej dykasterii.
„Kongres noszący tytuł «Człowiek w centrum troski zapobiegania i leczenia choroby HIV/AIDS», to szansa na pogłębienie i realizację Magisterium Kościoła w tej dziedzinie, oraz promowanie świadomości etycznej tych, którzy opiekują się chorymi, jak i poszanowanie godności każdej osoby zakażonej – stwierdził abp Zygmunt Zimowski. – Celem jest również ponowne przypomnienie o solidarności państw bogatych wobec krajów o niekorzystnej sytuacji ekonomicznej, gdzie wciąż zbyt wielu ludzi umiera z powodu braku dostępu do potrzebnych terapii, a w szczególności terapii tzw. antyretrowirusowej. W tej dziedzinie należy wymienić również możliwość, jeszcze niezbyt dostępną z przyczyn ekonomicznych i logistycznych, zapobiegania przenoszeniu wirusa HIV z matki na dziecko jeszcze nienarodzone i na niemowlę”.
„Podsumowując, kongres ma przyczynić się do przedstawienia rozwiązań medyczno-naukowych, edukacyjnych i socjalnych, które mogłyby pogłębić współzależność między faktami medyczno-naukowymi, aspektami humanitarnymi, społecznymi oraz wytycznymi Nauczania Kościoła i pracą duszpasterską, jakimi powinni kierować się wszyscy opiekujący się chorymi” – dodał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
W watykańskim kongresie biorą udział przedstawiciele pięciu kontynentów zaangażowani na swym terenie w walkę z pandemią AIDS. Najwięcej zarażonych mieszka w Afryce subsaharyjskiej. W ciągu ostatnich 30 lat na całym świecie wirusem HIV zaraziło się 60 mln ludzi; w tym samym czasie połowa z nich zmarła. AIDS stanowi obecnie na świecie pierwszą przyczynę śmierci.
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.