Potrzeba gorliwszej modlitwy za Polskę.
Jasna Góra jest duchową stolicą Polski. Tutaj trwa nieustanna modlitwa za naszą Ojczyznę. W odpowiedzi na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, każdego dnia od 16 do 24 marca Apel Jasnogórski i odmawiana na jego zakończenie modlitwa w ramach nowenny „Akcja 21.20” będą wspólnym błaganiem w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego.
– Chcemy poprzez tę inicjatywę, która wpisuje się też w jasnogórską modlitwę zanoszoną codziennie podczas Apelu Jasnogórskiego modlić się za nasz kraj, o jedność, przebaczenie i pojednanie, abyśmy razem budowali na wspólnym fundamencie przyszłość Polski. Prosimy też o ochronę życia ludzkiego, abyśmy wszyscy pojęli, że ono jest święte od poczęcia do naturalnej śmierci i że jego źródłem i dawcą jest Bóg – powiedział Prymas Polski abp. Wojciech Polak w rozmowie z Biurem Prasowym @JasnaGóraNews.
Prymas Polski zachęcał, abyśmy w czasie nowenny modlili się za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Chcemy wzorem tych męczenników, którzy oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju, szczególnie prosić o wsparcie i tak, jak nas uczył bł. Popiełuszko, abyśmy byli wolnymi od nienawiści, złości, potrafili kochać i przebaczać – podkreślił abp Polak.
Na Jasnej Górze każdego dnia trwa modlitwa za Polskę i Polaków. 14 grudnia 1981 r. nazajutrz po wprowadzeniu stanu wojennego, paulini odprawili pierwszą Mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 17.30. Choć później została zmieniona godzina jej sprawowania na 15.30 to intencja jest ta sama. Od lat łączy naszych rodaków w kraju i za granicą.
„Przyzwyczaili się Polacy wszystkie niezliczone sprawy swojego życia wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę. Ona jest wewnętrznym spoidłem życia narodu, siłą, która chwyta głęboko za serce i trzyma naród cały w pokornej a mocnej postawie wierności Bogu, Kościołowi i jego hierarchii” – przypomniał za św. Janem Pawłem II o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry.
– Od wieków naród Polski pielgrzymował na Jasną Górę prosić o wolność, przybywali działacze w czasach zniewolenia, bo tutaj zawsze Polacy czuli się wolni. Dziś, kiedy naród potrzebuje jedności i oparcia na Bogu zachęcamy każdego dnia do modlitwy Apelu Jasnogórskiego i nowenny, która będzie zaraz po nim, aby wszystkie serca Polaków zwróciły się ku Matce Bożej. Zechciejmy gorliwie stanąć do tej modlitwy, aby nie zabrakło nas w tak ważnym dla narodu czasie – zachęcał o. Bortnik.
Przybywający do sanktuarium pielgrzymi zauważają wielką potrzebę modlitwy za Ojczyznę. – Polska to mój dom. Wielką miłość do Ojczyzny poczułam jak wyjechałam na wiele lat do Niemiec. Od tej pory modlę się za Polskę, abym nigdy nie musiała jej opuszczać – powiedziała Łucja z Lublińca.
Elżbieta z okolic Oławy zauważyła, że każdy Polak powinien włączyć się w nowennę „Akcja 21.20”, aby pokazać poprzez nią jedność narodową. Ona, jak opowiadała przyjmuje komunie św. w intencji Polski i podejmuje wyrzeczenia. – Widzimy, ile złych rzeczy się dzieje na świecie jakie napływają do naszej Ojczyzny i uważam, że jeżeli nie będziemy się wspólnie modlić to przyszłości naszego narodu może nie być – podkreśliła Elżbieta.
Nowenna „Akcja 21.20” odmawiana będzie o godz. 21.20, bezpośrednio po Apelu Jasnogórskim, a także po Mszy św. w każdej parafii. Można się włączyć do niej indywidualnie z dowolnego miejsca w kraju i za granicą. Wystarczy odczytać intencję na dany dzień, odmówić „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” i modlitwę w intencji Ojczyzny
– Szczera modlitwa łączy ludzi, a nie dzieli. Pomaga uwolnić się od egoizmu. Pozwala uspokoić emocje. Uodparnia przed manią wyższości. Mamy piękną tradycję modlitwy za Ojczyznę. Począwszy od kazań ks. Piotra Skargi, po Msze św. w intencji Ojczyzny sprawowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Mamy piękną tradycję odmawiania różańca w intencji naszej ziemskiej Matki, Ojczyzny. Proszę o dołączenie do każdej osobistej modlitwy intencji o pojednanie między Polakami i pomyślność naszej wspólnej Ojczyzny – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu o modlitwę i post w intencji Ojczyzny.
Na Jasnej Górze nowenna zanoszona będzie po każdej Mszy św. i Apelu Jasnogórskim. Niezmiennie Eucharystia w intencji Ojczyzny sprawowana jest o godz. 15.30, w Kaplicy Matki Bożej.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).