Od dziś Radio Watykańskie – Vatican News przekazuje informacje także w języku mongolskim.
Język ten został dodany do 51 już używanych języków. Jest to możliwe dzięki współpracy z lokalnym Kościołem. Odtąd wszystkie papieskie rozważania niedzielne modlitwy Anioł Pański i środowe katechezy będą tłumaczone i publikowane na stronach watykańskiego portalu.
„Cieszymy się z tego, że możemy czytać słowa Ojca Świętego w języku mongolskim” – podkreśla kardynał Giorgio Marengo, prefekt apostolski Ułan Bator. Dodaje, że jest to jeden z owoców Papieskiej wizyty w Mongolii „która poruszyła serca mongolskich katolików, ale także wielu ludzi innych przekonań religijnych, którzy byli pod pozytywnym wrażeniem wielkiego ludzkiego i duchowego świadectwa papieża Franciszka”. Kardynał zaznaczył, że słowa Papieża zapadają w serca. Ma nadzieję, że to nowe narzędzie w służbie ewangelizacji „rozwinie swój pełny potencjał poprzez dzisiejsze kanały komunikacji".
„To mała rzecz” – mówi prefekt Dykasterii ds. Komunikacji Paolo Ruffini „ale dla nas wydaje się i jest tak wielka, jak wielka jest Mongolia. Mówienie wszystkimi językami, tak wieloma jak to możliwe, jest naszą misją, naszą służbą. Robienie tego nie w pojedynkę, ale z tymi, którzy mieszkają na terytoriach, do których dociera nasze słowo, przypomina nam o znaczeniu wspólnego stawiania czoła wyzwaniom, wspólnego kroczenia, robienia ‘wielkich rzeczy’ w codziennym trudzie pozornie małych rzeczy. Krok po kroku” – podkreśla prefekt Ruffini. Dodaje, że w Kościele „nie ma wielkich i nie ma małych. Mówienie również po mongolsku pomoże całemu Kościołowi odkryć na nowo znaczenie tego, co małe, małych nasion. Ważniejsze jest to, co otrzymujemy, niż to, co dajemy. Jak często powtarza Papież Franciszek. Boże objawienie dokonuje się w małości: Duch Święty zawsze wybiera to, co małe, ponieważ «nie może wejść w to, co wielkie, dumne, samowystarczalne»”.
„Podróż do Mongolii we wrześniu 2023 r. była niezwykła” – mówi dyrektor programowy watykańskich mediów, Andrea Tornielli „ze względu na świadectwo, jakie wszyscy otrzymaliśmy od tego małego i wciąż rodzącego się Kościoła, oddanego służbie bliźniemu. Zdjęcie zrobione dronem z Następcą św. Piotra wraz ze wszystkimi katolikami z kraju, których jest ok. 1500, jest historyczne. Na znak troski o tę małą wspólnotę, aby wspierać komunię, dzięki współpracy z kardynałem Marengo, zdecydowaliśmy się otworzyć stronę Vatican News w języku mongolskim, zwiększając w ten sposób liczbę języków używanych przez watykański system medialny do 52. Jest to hołd dla naszych braci i ich ewangelicznego świadectwa w Mongolii” – zaznacza Andrea Tornielli.
„Naszą misją jest szerzenie Ewangelii na całym świecie, dawanie głosu lokalnym Kościołom, odczytywanie faktów przez pryzmat nauki społecznej Kościoła, aby nigdy nie pozostawiać nikogo samego” – podkreśla Massimiliano Menichetti, szef Radia Watykańskiego-Vatican News. „Rozpoczęliśmy pracę nad tym projektem podczas podróży papieża do Mongolii, zainspirowani właśnie jego wsparciem dla tej małej społeczności. Zaczęliśmy publikować informacje na portalu Vatican News, ale później może pojawić się również produkcja audio. Pracujemy nad modelami synergii z lokalnymi Kościołami, właśnie po to, aby dać coraz więcej głosu tej nadziei, która zmienia świat”.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.