"Świat i Kościół potrzebuje świętych kapłanów, bo tylko tacy mogą być wiarygodnymi świadkami" - mówił do kleryków w czasie homilii metropolita krakowski w kaplicy Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Jassach.
ks. Dariusz Raś W Seminarium Duchownym w Jassach Wczoraj kardynał Stanisław Dziwisz przybył do Jassy. W metropolitalnej katedrze modlił się z bp. Petru Gherghel'em, który od 1990 roku jest tutejszym ordynariuszem, a następnie spotkał się z przełożonymi i klerykami Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Jassach.
Podczas homilii w czasie Mszy św., którą celebrował w seminaryjnej kaplicy mówił, że tylko postawa wiary, zawierzenia Bogu wszystkiego, może ocalić człowieka i nadać sens nawet jego najtrudniejszym doświadczeniom.
Kardynał zauważył, że współczesny człowiek nosi w sobie wiele lęków, a jedyną ostateczną odpowiedzią na wszystkie nasze lęki jest Jezus. „Jezus jest Prawdą: On swoim życiem i posłannictwem uczy nas, kim jest Bóg i kim jest człowiek. On jest Drogą, towarzyszem i przewodnikiem na naszych drogach do celu. On jest Życiem, bo przez swoje zmartwychwstanie odniósł radykalne zwycięstwo nad mocami śmierci i otworzył nam bramy do Bożego królestwa życia i miłości” - mówił. Nawiązał do pamiętnej homilii wygłoszonej na początku pontyfikatu Jana Pawła II, w której dotknął on wrażliwej kwestii lęków współczesnego człowieka i świata. "Wypowiedział wtedy słowa, wielokrotnie później powtarzane, które stały się w jakimś sensie programem jego wieloletniej posługi Piotrowej".
Przypomniał także słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, który podczas beatyfikacji Jana Pawła II stwierdził, że Jan Paweł II pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła i głosić Ewangelię.
„To, o co nowo wybrany papież prosił wszystkich, sam wcześniej uczynił: otworzył dla Chrystusa społeczeństwo, kulturę, systemy polityczne i ekonomiczne, odwracając z siłą olbrzyma – siłą, którą czerpał z Boga – tendencję, która wydawała się być nieodwracalna. Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości (...) pomógł chrześcijanom na całym świecie, by nie lękali się być chrześcijanami, należeć do Kościoła, głosić Ewangelię”.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.