We Francji przybiera na sile lobby dążące do zalegalizowania w tym kraju wspomaganego samobójstwa.
Chrześcijańską odpowiedzią na ten dyktat śmierci są różne inicjatywy broniące życia, także u jego kresu, odbywające się w wielu francuskich miastach. Na czas Bożego Narodzenia biskupi zaproponowali też specjalną modlitwę w intencji ochrony każdego życia, od poczęcia do jego naturalnego końca.
Zgodnie z zamysłem francuskich biskupów modlitwa ma być odmawiana na Pasterkach oraz Mszach w dzień Narodzenia Pańskiego. „Czyż jest sposobniejszy czas na podjęcie modlitwy dotyczącej kresu naszego życia niż ten, gdy sam Bóg przychodzi, aby przyjąć naszą ludzką kondycję we wszystkim oprócz grzechu” – czytamy w komunikacie zachęcającym do włączenia się w tę modlitwę.
Konferencja Episkopatu Francji prosi parafie o przypomnienie wiernym podczas bożonarodzeniowych liturgii, że „każde życie jest darem dla ludzkości, pełnym godności i wymagającym szacunku". Po modlitwie o to, by „światło z Betlejem oświeciło rządzących”, biskupi zachęcają wiernych do „pełniejszego zaangażowania się na rzecz ludzi najbardziej kruchych i bezbronnych, aby budować cywilizację, która będzie prawdziwie ludzka".
Bożonarodzeniowa modlitwa jest już kolejną inicjatywą proponowaną przez episkopat Francji w intencji obrony życia. Wcześniej, we współpracy z wiernymi, wypracowano konkretne argumenty za życiem. Przesłano je do tych deputowanych, którzy będą stanowić prawo. „Wielu z nich ma wątpliwości. Dlatego ważne jest, aby nadal podejmować działania za życiem" – podkreślają biskupi.
Nowa ustawa o końcu życia ma być zaprezentowana we Francji na początku 2024 roku. Projekt legalizacji wspomaganego samobójstwa jest promowany przez prezydenta Macrona.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.