Pierwszy w kraju kościół pw. bł. Jana Pawła II

Pierwszy w Polsce kościół noszący tytuł błogosławionego Jana Pawła II konsekrowano w piątek w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie. Aktu konsekracji dokonał biskup diecezji płockiej Piotr Libera. W uroczystości licznie wzięli udział budowniczowie świątyni, parafianie i mieszkańcy Ciechanowa.

Kościół w Ciechanowie jest pierwszym kościołem w Polsce pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II. Podczas uroczystości konsekracji świątyni bp Libera dokonał namaszczenia ołtarza i poświęcił obraz bł. Jana Pawła II. Dzień wcześniej do parafii Matki Bożej Fatimskiej trafiły relikwie nowego błogosławionego, przekazane przez ordynariusza płockiego. Podczas Apelu Fatimskiego zostały one uroczyście wniesione do kościoła.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Piotr Libera: „Kościół to nie tylko budynek sakralny - mówił w homilii. - Pan Jezus mówi, że Kościół jest zbudowany na skale, a skałą jest wiara Piotra. Kościół jest wspólnotą ludzi wierzących, którzy wyznają Boga żywego i wyznają, że Chrystus jest Synem Bożym, Odkupicielem świata. Wy, drodzy bracia i siostry, jesteście cząstką tej wielkiej wspólnoty Kościoła zbudowanego na Piotrze. Wasz nowy kościół, który dzisiaj zostaje poświęcony Bogu, ma służyć Kościołowi: wspólnocie, żywym ludziom” – mówił hierarcha.

Ordynariusz płocki przypomniał, że konsekracja kościoła ma miejsce dwa tygodnie minęły od beatyfikacji Jana Pawła II. Zbiega się ona z datą 13 maja - liturgicznym wspomnieniem Matki Boskiej Fatimskiej oraz przypada w 30. rocznicę zamachu na Papieża. Jan Paweł II „doznał wówczas śmiertelnego zagrożenia życia i cierpienia, a równocześnie wielkiego miłosierdzia Bożego”, jednak „za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej życie zostało mu na nowo darowane” - mówił bp Libera

Na zakończenie homilii prosił, aby w nowej świątyni głoszone było orędzie fatimskie i rozwijał się kult błogosławionego Jana Pawła II. Zwracał się do parafian, by obejmowali modlitwą różańcową sprawy Kościoła, papieża, świata, Ojczyzny oraz ludzi „którzy odeszli od miłości Boga, zrywając z Nim przymierze zawarte na chrzcie świętym. Módlcie się wytrwale o łaskę nawrócenia dla nich”, prosił ciechanowian.

Ks. Jan Jóźwiak, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie zaznaczył, że świątynia była wznoszona jako wotum wdzięczności za dwa tysiące lat chrześcijaństwa i za dar pontyfikatu Jana Pawła II.

W uroczystości konsekracji budowli uczestniczyli księża, siostry zakonne, parlamentarzyści, władze miejskie i samorządowe, goście zza granicy, parafianie i mieszkańcy Ciechanowa.

Kościół bł. Jana Pawła II w ciechanowskiej parafii Matki Bożej Fatimskiej wznoszony był przez 13 lat. Jego architektem jest Jacek Jaśkowiec. Na ścianie ołtarzowej przedstawiono objawienia fatimskie.

Koszt budowy świątyni wyniósł 7 mln zł. W 90. proc. została ona wzniesiona z ofiar wiernych. Posiada powierzchnię 1200 m kw., może pomieścić do 2,5 tysiąca osób. Ma pięć naw, dwie kaplice i dwie wieże o wysokości 42 m.

 

Od redakcji: Otrzymaliśmy informację od internauty, że opisywany kościół nie jest pierwszym pw. bł. Jana Pawła II. Patrz komentarz poniżej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8