W dniach 31 maja – 2 czerwca odbędzie się w Turynie II Spotkanie Biskupów i Delegatów Konferencji Biskupich odpowiedzialnych za dialog z islamem w Europie. Organizuje je Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE).
Wśród poruszonych tematów znajdzie się wzrost islamofobii we wspólnotach chrześcijańskich i społeczeństwach, a także sposób, w jaki wyznawcy islam odnajdują się w ramach prawnych, które w różnych państwach Europy odmiennie kształtują relacje między państwem i religiami – poinformował KAI rzecznik CCEE, Thierry Bonaventura.
O stosunkach Kościół-państwo-islam w Europie mówić będzie prof. Alessandro Ferrari z uniwersytetu w Mediolanie. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louis Tauran przedstawi stan dialogu katolicko-muzułmańskiego na naszym kontynencie, zaś arcybiskup Tunisu, Maroun Lahham omówi relacje chrześcijańsko-muzułmańskie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.
Odbędzie się dyskusja okrągłego stołu nt. zadań duszpasterskich w dziedzinie edukacji (szkoły, uniwersytety, wychowanie religijne itp.), a także dla kapelanii wojskowych, więziennych, uniwersyteckich i szpitalnych, w związku z obecnością islamu, jego kultury, kształceniem imamów itp.
Niemiecki jezuita, o. Christian Troll zastanawiać się będzie nad dostrzeganym w chrześcijańskiej kulturze i „współczesnych społeczeństwach jako całości” lękiem przed islamem. Przedstawiona będzie sytuacja w tym względzie we Francji, w Szwajcarii i Bośni.
Uczestnicy spotkania odprawią także Mszę św. w katedrze turyńskiej.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).