Patriarcha Konstantynopola o owocach dialogu katolicko-prawosławnego.
Ponowny apel o pokój w wielu zapalnych punktach skierował ekumeniczny patriarcha Konstantynopola. Bartłomiej I podczas swojej wizyty w Hiszpanii przypominał w środę o okrucieństwie wojen w Ziemi Świętej oraz na Ukrainie. Wspominając dobre owoce dotychczasowego dialogu katolicko-prawosławnego, nawoływał do wspólnych działań na rzecz wprowadzenia prawdziwego pokoju na całym świecie.
Hierarcha podkreślał uzyskane w przeciągu ponad 50 lat pozytywne efekty rozmów między członkami obu wspólnot, polegające na „budowaniu mostów zbliżenia”. „Dwustronny dialog między naszymi dwoma siostrzanymi Kościołami jest światłem nadziei i dowodem naszego zaangażowania na rzecz chrześcijańskiej jedności, zrozumienia i pojednania” – wskazał prawosławny patriarcha.
„Kiedy zastanawiamy się nad krokami, które podjęliśmy do tej pory, zarówno na poziomie teologicznym, jak i poprzez duchowe orędownictwo, zwłaszcza z naszym bratem Jego Świątobliwością Papieżem Franciszkiem, na rzecz ochrony środowiska naturalnego, jasne jest, że wciąż mamy przed sobą długą drogę, aby świadczyć o Królestwie Bożym. Musimy nadal pielęgnować zasiane przez nas ziarna dialogu i współczucia. Nasza przywrócona jedność może być widoczna nie tylko w naszych rozmowach teologicznych, ale także w naszych wspólnych wysiłkach na rzecz pokoju, solidarności i pojednania na świecie – podkreślał Bartłomiej I. – W związku z tym korzystamy z okazji, aby ponowić nasz niedawny serdeczny i żarliwy apel o pokój na Bliskim Wschodzie. Region ten, który nie tylko dla nas chrześcijan stanowi Ziemię Świętą, ale jest nią też dla wszystkich trzech tradycji religii abrahamowych, został naznaczony straszliwymi tragediami i cierpieniem. Ponownie zaangażujmy się w promowanie pokoju oraz sprawiedliwości na Bliskim Wschodzie, ale również na Ukrainie i na całym świecie. Niech naszymi wysiłkami kieruje światło wiary, mądrość Boga oraz bezgraniczna miłość, która łączy nas jako braci i siostry w Chrystusie.“
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.