Wyjaśniliśmy Papieżowi, że mit wielkiej rosyjskiej kultury przekształcił się w ideologię ruskiego miru, a Papież sam się skorygował, zapewnił, że jest z narodem ukraińskim – powiedział abp Światosław Szewczuk w cotygodniowym orędziu wojennym. Odwołał się w nim między innymi do zakończonego w czwartek synodu ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego i spotkania z Franciszkiem.
Podsumowując sytuację Ukrainy w 83. tygodniu wojny, abp Szewczuk zauważył, że wróg używa przeciw jego ojczyźnie wszelkiej możliwej broni, od łodzi podwodnych po najnowocześniejsze rakiety i lotnictwo strategiczne. Na całej linii frontu toczą się ciężkie i krwawe walki – mówił zwierzchnik ukraińskich grekokatolików. Dodał, że łamiąc wszelkie normy prawa międzynarodowego, rosyjski okupant bezlitośnie atakuje zaludnione obszary Ukrainy. W tych dniach ponownie setki ukraińskich miast i wsi w obwodach charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim, chersońskim, odeskim i sumskim znalazły się pod ciężkim rosyjskim ostrzałem. Rosjanie próbują też zniszczyć ukraińskie zboże. Infrastruktura ukraińskich portów po raz kolejny została uszkodzona. „Ale nasza armia, nasze dziewczęta i chłopcy, krok po kroku wyzwalają ukraińskie miasta i wsie. Modląc się za nich, dziękując za ten przeżyty tydzień i zwycięstwa nad wrogiem, mówimy: Ukraina stoi, walczy i modli się!” – oświadczył abp Szewczuk. W swym cotygodniowym orędziu zdał też sprawę z zakończonego w czwartek synodu i spotkania z Papieżem.
„Spotkanie z Ojcem Świętym było dla nas szczególne. Należy podkreślić, że podczas rozmowy z nami sam się korygował, eliminując różne nieporozumienia, które wiązały się z jego wypowiedziami. Biskup Rzymu bardzo uważnie wysłuchał bólu i rozczarowania, które przedstawili mu nasi biskupi. Wyjaśniliśmy mu w jasny i zrozumiały sposób, że mit o wielkiej rosyjskiej kulturze przekształcił się w ideologię „rosyjskiego świata”, którą uczeni określają dziś nowym terminem „raszyzm”. Słuchając nas, Ojciec Święty powiedział: „Wiem, że cierpicie, ponieważ czasami wątpicie, czy Papież jest z wami. Zapewniam was, że jestem z Ukrainą, z narodem ukraińskim”. Odnosząc się do najnowszych ideologii, powiedział: „To po prostu tragedia, kiedy wielka kultura zostaje wydestylowana przez manipulację świeckiej władzy państwowej i zamienia się w ideologię, która zabija. A kiedy ta ideologia atakuje Kościół, jest to wielka tragedia dla chrześcijan naszych czasów”. Dlatego dziś mówimy: nasi biskupi wypełnili swoją misję i powracają do swojego narodu, aby nadal modlić się i pracować na chwałę Boga i dla dobra narodu ukraińskiego.“
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).