Chiny zajęły "pozytywne stanowisko" w sprawie poprawy stosunków z Watykanem - oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning poproszona o komentarz odnośnie gestów papieża Franciszka wobec ChRL uczynionych podczas pielgrzymki do Mongolii.
W depeszy wystosowanej z samolotu do prezydenta ChRL Xi Jinpinga papież zapewnił go o swych modlitwach o pomyślność kraju i przekazał błogosławieństwo jedności i pokoju. W niedzielę z kolei na ręce hongkońskich biskupów złożył pozdrowienia "szlachetnemu narodowi chińskiemu".
Papież: Życzę wszystkiego najlepszego szlachetnemu narodowi chińskiemu
Jak ujawnił w ubiegłym tygodniu jezuicki portal America, komunistyczne władze w Pekinie zakazały chińskim biskupom wyjazdu na spotkanie z papieżem w Ułan Bator.
Mao Ning stwierdziła, że "Chiny utrzymują komunikację z Watykanem", jednak uchyliła się od odpowiedzi na pytanie, czy Pekin odwzajemni gesty wykonane przez głowę Kościoła katolickiego.
W 2018 roku Stolica Apostolska podpisała z Chinami "tymczasowe porozumienie", na mocy którego nominacje biskupie mają być zatwierdzane przez obie strony, jednak Watykan dotychczas kilkukrotne informował, że strona chińska naruszyła warunki umowy.
Rzeczniczka chińskiego MSZ zapewniła podczas briefingu o "pozytywnym stanowisku" w kwestii poprawy stosunków, ale nie odniosła się do pytania, czy dalszy ich rozwój będzie się wiązał z jakimikolwiek warunkami wstępnymi.
Gdziekolwiek jesteśmy, Kościół zawsze jest dla nas domem, ciepłym i gościnnym.
W poniedziałek 16 grudnia przypada 43. rocznica pacyfikacji KWK „Wujek”.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.