Franciszek przyjął dzisiaj uczestników 14. spotkania Międzynarodowej Sieci Katolickich Legislatorów, która stawia sobie jako cel jednoczenie nowego pokolenia chrześcijańskich liderów.
Jak mówił, autentyczna chrześcijańska sieć jest sama w sobie odpowiedzią na dehumanizujące trendy naszych czasów, ponieważ nie tylko wskazuje na wyzwalające prawdy o ludzkiej egzystencji, ale stara się według nich kształtować swoją działalność.
Udzielenie odpowiedzi na odczłowieczające tendencje to kluczowe zagadnienie tegorocznego spotkania, odbywającego się w Frascati niedaleko Rzymu. Chodzi tu o takie zjawiska, jak zmagania mocarstw, wyzysk ze strony korporacji oraz narastanie złego użycia technologii. Jak wskazał Franciszek, w przeciwdziałaniu tym problemom pomaga nam katolicka nauka społeczna, a zwłaszcza skupienie się na godności osoby ludzkiej. Pomocne jest jednak również zrozumienie, że kapitalne znaczenie ma tutaj budowanie sieci.
„Celem każdej sieci jest łączenie ludzi, pomaganie im w uświadomieniu sobie, iż są częścią czegoś większego niż oni sami. Jest to też deklarowany cel wielu platform społecznościowych i z pewnością sporo dobrego dzieje się za pośrednictwem tych środków komunikacji. Musimy jednak być czujni, ponieważ niestety w tych mediach można znaleźć wiele odczłowieczających trendów wynikających z technokracji, takich jak celowe rozpowszechnianie fałszywych informacji, fake newsów, promowanie nienawiści i podziałów przez partyjniacką propagandę oraz redukowanie relacji międzyludzkich do zwykłych algorytmów, nie wspominając o fałszywym poczuciu przynależności, zwłaszcza wśród młodych ludzi, mogącym prowadzić do izolacji i samotności – mówił Papież. – To niewłaściwe wykorzystanie wirtualnego spotkania może zostać przezwyciężone jedynie przez kulturę autentycznego spotkania, obejmującą radykalne wezwanie do szacunku i słuchania siebie nawzajem, także tych, z którymi możemy się zdecydowanie nie zgadzać. […] Jednak tworzenie sieci to nie tylko gromadzenie ludzi razem; to także umożliwianie im współpracy w osiąganiu wspólnego celu. Możemy pomyśleć o pierwszych uczniach, wezwanych przez Jezusa do współpracy przy zarzucaniu sieci na wielki połów (por. Łk 5:1-11); sieci, które moglibyśmy opisać jako narzędzia wykorzystywane w ramach współpracy dla wspólnego celu. Te dwa zasadnicze aspekty – łączenie ludzi i wspólny cel – charakteryzują waszą działalność i słusznie odzwierciedlają naturę samego Ludu Bożego powołanego do życia zarówno w komunii, jak i misji.“
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.