Ofiarami kryzysu politycznego Nigrze są zwykli obywatele, w tym dwa miliony dzieci, które cierpią głód i są często pozbawione opieki medycznej. Apelował w tej sprawie ostatnio Ojciec Święty podczas modlitwy Anioł Pański. Sytuacja dzieci pogorszyła się po zamachu stanu, który miał miejsce prawie miesiąc temu w tym afrykańskim kraju.
Iacomini, rzecznik włoskiego oddziału UNICEF mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, istnieje ryzyko masakry.
Kryzys polityczny w Nigrze może przełożyć się na pogorszenie sytuacji w całym regionie. Po odsunięciu od władzy prezydenta Mohameda Bazouma 26 lipca br. przez juntę wojskową sytuacja jest bardzo niestabilna. 15 krajów z Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej zgodziło się na wysłanie wojska do Nigru dla przywrócenia demokracji. Wobec tego zagrożenia junta rozpoczęła dialog i zaproponowała wybory za trzy lata. Biskupi z sąsiadujących z Nigrem Burkina Faso i Nigerii sprzeciwiają się interwencji militarnej, podkreślając, że nie rozwiąże ona problemu, lecz może pogłębić kryzys w regionie.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.