W ośrodku zmartwychwstańców „Wzgórze Miłosierdzia” w Stryszawie w dniach 11-20 sierpnia odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja (SESA).
Wydarzenie rozpoczęło się Wieczorem Chwały z Eucharystią i modlitwą o uzdrowienie, którym przewodniczył bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Jednocześnie było to otwarcie X Seminarium Krajowego SESA Polska, które animował o. Krzysztof Czerwionka CR, dyrektor Biura Krajowego SESA w Polsce, wraz z Radą Krajową i Ekipą Krajową, do których należy bp Piotr Wawrzynek, biskup pomocniczy legnicki. Gościem specjalnym i głównym głoszącym był Angel Robles Topete z Biura Międzynarodowego SESA w Meksyku.
Przez pierwsze cztery dni przedstawiciele Szkół Ewangelizacji przeżywali kurs „Tetelestai”, skoncentrowany wokół kerygmatu zawartego w Janowej wersji przesłania o Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa, także w postawach obecnych tam postaci oraz gestów i słów Chrystusa.
W dniach 14-15 sierpnia miała miejsce formacja w zakresie synodalności. O drodze do parafii jako wspólnoty na podstawie badań socjologicznych mówiła prof. Kaja Kaźmierska z Uniwersytetu Łódzkiego, a ks. dr Przemysław Sawa z Uniwersytetu Śląskiego zwrócił uwagę na teologiczne podstawy synodalności i jej filary w nauczaniu papieża Franciszka. Następnie, zgodnie z metodologią zaproponowaną przez papieża Franciszka, uczestnicy podejmowali w ciszy osobistą refleksję nad tym, „co mówi Duch do Kościoła”, po czym na sposób synodalny rozmawiali o tym w ramach 9 rejonów, do których przynależą szkoły lokalne SESA. W kolejny dzień natomiast Angel Robles Topete ukazał główne filary duchowości i organizacji SESA.
W czasie spotkania do grona Szkół SESA zostało przyjętych 7 nowych środowisk, w tym jedna szkoła z Białorusi. To wielka radość, mając na uwadze, że w Polsce funkcjonuje ponad 70 szkół w 34 diecezjach, a dzieło rozwija się również wśród Polonii, w Czechach oraz na Słowacji i na Ukrainie. Polskie szkoły zainicjowały również SESA w Ghanie i w Tanzanii.
Druga część ogólnopolskiego spotkania potrwała od 17 do 20 sierpnia. Uczestnicy przeżywali kurs „Tymoteusz”, praktyczny warsztat czytania Biblii, jej zaznaczania i zapamiętywania.
Zwieńczeniem spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Piotra Wawrzynka i z motywującym słowem o. Krzysztofa Czerwionki CR.
Dzieło SESA powstało z inicjatywy José H. Prado Floresa i nieprzerwanie pod jego przewodnictwem przez 40 lat rozwinęło się w wielu krajach. Szkoły nie stanowią ruchu, ale proponują ruchom, wspólnotom, parafiom drogę formacji przez teoretyczno-praktyczne kursy ewangelizacyjne oraz formujące ewangelizatorów.
Więcej informacji można uzyskać na stronie www.nowaewangelizacja.eu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.