W 80. rocznicę zbrodni na Wołyniu 7 lipca zostanie podpisane w Warszawie wspólne oświadczenie przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp. większego Światosława Szewczuka, będące krokiem na drodze pojednania polsko-ukraińskiego - zapowiedzieli polscy biskupi po zebraniu plenarnym.
W komunikacie przekazanym w środę PAP po 395. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim, polscy biskupi zapewnili "o modlitwie za Ukrainę, która przeciwstawia się rosyjskiej agresji", apelując "o jak najszybsze i sprawiedliwe zakończenie tego dramatycznego konfliktu".
"W tym duchu 17 czerwca br. we wszystkich parafiach zostanie odmówiony +Akt zawierzenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny+" - czytamy w komunikacie.
W związku z 80. rocznicą "tragicznych wydarzeń na Wołyniu" zapewnili "o modlitwie w intencji pomordowanych oraz o swoim głębokim szacunku wobec bólu rodzin wszystkich ofiar tej zbrodni".
Przekazali, że kolejnym "krokiem na drodze pojednania polsko-ukraińskiego" będzie wspólne oświadczenie "przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp. większego Światosława Szewczuka", które zostanie podpisane 7 lipca br. w Warszawie.
Zastrzegli, że "przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale jest niezbędnym warunkiem w procesie pojednania, które może zostać zbudowane tylko na fundamencie miłości i prawdy".
Nawiązując do stanowiska Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z 2 maja br., w kontekście nadchodzących wyborów podkreślili, że "respektując słuszną autonomię porządku demokratycznego () także dziś, niezależnie od głębokich różnic i podziałów, polska polityka może i powinna pozostać roztropną troską o dobro wspólne".
Zaznaczyli, że "Kościół zdecydowanie sprzeciwia się jakiejkolwiek formie przemocy, która jest szczególnie okrutna, jeśli dotyczy dzieci".
Zaapelowali o "rozwagę i dialog społeczny oraz budowanie narodowego pojednania".
Zapowiedzieli, że XXXIX Ogólnopolska Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę 23-24 września br. będzie "początkiem peregrynacji relikwii rodziny Ulmów w polskich diecezjach". Beatyfikacja tej rodziny odbędzie się 10 września br. w Markowej.
Miejsce obrad związane było z obchodzonymi w tym roku rocznicami kopernikańskimi: 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika, który przez znaczną część swojego życia związany był z Warmią.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.