"W nocy 6 czerwca współczesna historia naszej ojczyzny została naznaczona kolejną katastrofą, której konsekwencji nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ta zbrodnia wojenna zagraża życiu i bezpieczeństwu nie tylko Ukraińców, ale także całej Europy" - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy bp Witalij Skomarowski w odpowiedzi na zniszczenie przez armię rosyjską zapory elektrowni wodnej w Nowej Kachowce.
Bp Witalij Skomarowski przypomniał, że zniszczona elektrownia była związana z bezpiecznym działaniem elektrowni jądrowej Zaporoże, tymczasowo okupowanej przez Rosjan. Przewodniczący zaapelował o modlitwę za tych, których „życie jest zagrożone z powodu gwałtownego wzrostu poziomu wody, za wszystkich, którzy zostali zmuszeni do ewakuacji w obliczu niebezpieczeństwa".
Bp Skomarowski poprosił też o modlitwę za ratowników, wolontariuszy i organizacje charytatywne wspierające poszkodowanych. „Nie poddawajmy się strachowi! Niech naszą bronią przeciwko siłom ciemności pośród różnych prób będzie modlitwa i uczynki miłosierdzia. Jeśli ktoś jest w stanie, może podjąć ofiarę postu lub cierpliwie znosić cierpienia" – napisał duchowny i zachęcił do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej.
Apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy bp. Witalija Skomarowskiego w związku z wysadzeniem tamy elektrowni wodnej w Nowej Kachowce:
W nocy 6 czerwca współczesna historia naszej Ojczyzny została naznaczona kolejną katastrofą spowodowaną przez człowieka – wysadzeniem przez okupantów elektrowni wodnej w Nowej Kachowce, której konsekwencji nie jesteśmy w stanie nawet w pełni przewidzieć. Ta zbrodnia wojenna zagraża życiu i bezpieczeństwu nie tylko Ukraińców, ale także całej Europy. Elektrownia wodna była związana z bezpiecznym działaniem elektrowni jądrowej Zaporoże, która jest tymczasowo okupowana.
Módlmy się za ludzi, których życie jest zagrożone z powodu gwałtownego wzrostu poziomu wody, za wszystkich, którzy zostali zmuszeni do ewakuacji w obliczu niebezpieczeństwa.
Wspierajmy też naszymi modlitwami Państwową Służbę Ratowniczą i ratowników, wolontariuszy i nasze organizacje charytatywne, które niosą wszelką pomoc poszkodowanym.
Niech Pan da nam siłę, by przetrwać wszystkie próby! Nie poddawajmy się strachowi! Niech naszą bronią przeciwko siłom ciemności pośród różnych prób będzie modlitwa i uczynki miłosierdzia. Jeśli ktoś jest w stanie, może podjąć ofiarę postu lub cierpliwie znosić cierpienia.
Niech modlitwa będzie wsparciem dla obrońców walczących o wyzwolenie naszych ziem.
W chwilach ciężkich prób i niebezpieczeństw uciekajmy się wciąż na nowo pod opiekę naszej Umiłowanej Matki!
Niepokalane Serce Maryi, módl się za nami!
Czytaj także: Ukraina: Po wysadzeniu tamy na Dnieprze ok. 10 miejscowości zalanych, 16 tys. ludzi w strefie ryzyka
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.