Meksyk „tonie pośród dwóch ogromnych kryzysów”,
W obradach Zgromadzenia Ogólnego Caritas brał udział m.in. nowo wybrany szef Caritas Ameryki Łacińskiej i Karaibów, abp Gustavo Rodríguez Vega. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego wskazał, że jego ojczyzna, Meksyk, „tonie pośród dwóch ogromnych kryzysów”, które dotykają także innych krajów Ameryki Południowej i Środkowej.
Pierwszą poważną kwestią jest przyjęcie milionów uchodźców i migrantów. Druga to, jak wskazuje abp Rodríguez Vega, „kwestia budowania pokoju i wzmacniania tkani społecznej” przeciw rozrostowi gangów i korupcji.
Ludzie przybywają do Meksyku z całej Ameryki Łacińskiej, Ameryki Środkowej, Afryki, z Indii, z wielu innych miejsc. Przybywają, aby dostać się do Stanów Zjednoczonych. Nasz rząd ich nie powstrzymuje, ale też nie zajmuje się tymi wszystkimi setkami tysięcy migrantów i kiedy docierają do granicy z USA, natrafiają na barierę nie do przekroczenia. Więc albo zostają w Meksyku, albo wracają do miejsca pochodzenia. Bardzo niewielu jest w stanie przejść na stronę amerykańską. Diecezje stoją więc przed ogromnym zadaniem i często to właśnie Caritas pomaga tym migrantom. Odnosząc się do drugiej kwestii: przemoc gangów zrujnowała pokój i bezpieczeństwo w większości terytorium Meksyku. Bardzo, bardzo ważnym zadaniem jest budowa pokoju. […] Podobnie dzieje się we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej i będę uważnie obserwował, jakie są pilne potrzeby całego kontynentu, poza tym, co jest potrzebne w samym Meksyku. W Meksyku jest to szczególny kryzys związany z kwestią migrantów i pokoju.“
Abp Gustavo Rodríguez Vega urodził się w Monterrey w Meksyku 7 marca 1955 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1980 r. Pracował jako profesor, a następnie rektor w seminarium, a także jako proboszcz. W 2001 został biskupem pomocniczym archidiecezji Monterrey. W latach 2001-2006 był członkiem Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Społecznego Caritas, a następnie został dwukrotnie wybrany jej przewodniczącym, pełniąc ten urząd w latach: 2006-2012. W 2008 r. został mianowany biskupem Nuevo Laredo, a w 2015 r. Arcybiskupem Jukatanu.
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.