Rozpoczęła pracę nowa platforma internetowa służąca wymianie w obszarze duszpasterstwa rodzin. Pozwala dzielić się inicjatywami oraz materiałami, zawiera również wytyczne kościelne. Nowe narzędzie nazywa się SynAct Family i zostało utworzone przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia.
Platforma ma za zadanie rozwinąć dialog między uniwersytetami, radami przy konferencjach episkopatów oraz wszelkimi instytutami oraz stowarzyszeniami rodzinnymi – tłumaczy Gabriella Gambino, podsekretarz we wspomnianej dykasterii.
„Celem jest wyjście od rzeczywistości, dlatego chcemy wykorzystać i rozpowszechnić w Kościele te wszystkie narzędzia duszpasterskie, które wyrastają z doświadczenia Kościołów lokalnych i które mogą być wzorem, przykładem, pomysłem dla innych. Chodzi o to, aby być bliżej rodzin w pracy duszpasterskiej, jaką dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek trzeba prowadzić z rodzinami. I dlatego wiele narzędzi duszpasterskich powstaje również z doświadczenia zajmujących się rodzinami ruchów i stowarzyszeń, które bardziej niż kiedykolwiek pracują w rodzinach i razem z nimi, towarzysząc im na różnych etapach życia: myślę o wychowaniu dzieci, o przygotowaniu do małżeństwa, a przede wszystkim o towarzyszeniu w kryzysie małżonkom i małżeństwom, stanowiącym dzisiaj bardzo złożoną rzeczywistość, której Kościół musi być bardzo bliski.“
Urzędniczka wskazała również, że na platformie są obecne odnośniki do stron adresujących konkretne wyzwania. Przykładowo rodzice i wychowawcy mogą skorzystać z materiałów dotyczących edukacji w kwestii seksualności i uczuć na stronie goodlove.org, a pracownicy pastoralni i duszpasterze mogą zainspirować się już istniejącymi programami opisanymi na stronie laityinvolved.org. Przy okazji rozpoczęcia prac na SynAct Family przypominano również o ważnym dokumencie, opublikowanym przed kilkoma miesiącami: „Przewodniki katechumenalne dla życia małżeńskiego – wytyczne duszpasterskie dla Kościołów partykularnych”.
„To dokument, o który wyraźnie prosił Ojciec Święty, a którego cel stanowi odnowienie sposobu przygotowania do małżeństwa we wszystkich Kościołach partykularnych świata. Nowość polega na katechumenalnym towarzyszeniu życiu małżeńskiemu, a więc nie tylko na towarzyszeniu dla celebracji sakramentu małżeństwa, ale także na przygotowaniu dzieci i młodzieży do prawdziwego powołania, jakim jest życie w małżeństwie. A więc zmiana polega na tym, że w centrum stawiamy metodologię bardziej katechumenalną, z wyrażeniem kluczowym, który stanowi małżeństwo jako powołanie, rodzina jako powołanie.“
«« | « |
1
| » | »»