Przyszłoroczny Synod Biskupów zajmie się tematem nowej ewangelizacji. Dokument przygotowawczy bije na alarm: potrzebujemy więcej śmiałości w przekazie wiary.
Wszystko zależy od świętości
Dokument przywołuje diagnozę Benedykta XVI, mówiącą o „katastrofalnym stanie edukacji”. Wszelka działalność wychowawcza napotyka dziś trudności, czego doświadczają rodzicie i szkoła. „Coraz trudniej jest przekazywać nowym pokoleniom podstawowe wartości życia i prawego postępowania”. Edukacja w społeczeństwie, które uznaje relatywizm za własne credo, zostaje zredukowana do przekazu praktycznych umiejętności. „Nie potrafimy już zaoferować młodym, nowym pokoleniom tego, co powinniśmy im przekazać. (…) zapomina się o istotnym celu edukacji, jakim jest formowanie osób, by mogły one żyć w pełni i mogły wnosić własny wkład w dobro społeczeństwa”. Kościół w tej dziedzinie ma ogromny potencjał wychowawczy, który powinien zostać uruchomiony. W Polsce mogłoby to być większe zaangażowanie Kościoła w otwieranie szkół katolickich. Dokument kończy się nawiązaniem do Pięćdziesiątnicy. Kościół potrzebuje Ducha Świętego, który rozbudzi nowy zapał nie tyle jakiejś grupy „specjalistów”, co wszystkich ochrzczonych. „Kto prawdziwie spotkał Chrystusa, nie może zatrzymywać Go dla siebie, ale winien Go głosić”, pisał Jan Paweł II. Potrzebujemy bardzo nowego rozmachu w apostolstwie i radości ewangelizacji.
Uczestnikiem wspomnianej na początku narady teologów był ks. prof. Jerzy Szymik. Jego refleksja: „Mówiąc o nowej ewangelizacji, nie możemy zapomnieć o związku chrześcijaństwa z wolnością. Złota ścieżka katolicyzmu wiedzie między tym, w jaki sposób wolność traktują różne odmiany liberalizmu, a fundamentalizmem. Odpowiedź na Boże wezwanie jest możliwa tylko w wolności. Bóg nie manipuluje człowiekiem, nie przymusza. Pokorny Bóg z całą wszechmocą swojej łaski klęka przed ludzką wolnością. Jakiekolwiek formy przekazu wiary nie mogą zapomnieć o tej fundamentalnej sprawie. Musimy też pamiętać o tym, że w ewangelizacji nie chodzi o jakiś rodzaj strategii marketingowej, ale zawsze w pierwszym rzędzie o świadczenie o zmartwychwstaniu Jezusa. Ewangelizacja w swej istocie zawsze pozostaje zależna od świętości”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.