Z okazji 10. rocznicy wyboru papieża Franciszka 13 marca zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) wystosował na ręce Ojca Świętego list gratulacyjny. Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk wyraził w nim wdzięczność za wsparcie Ukrainy i ponowił prośbę o "wspólne wysiłki na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego pokoju dla narodu ukraińskiego".
Zwierzchnik UKGK zauważył, że trudno oceniać tę rocznicę tylko według ludzkich kryteriów, "nie patrząc przez pryzmat wiary, która uczy nas ufać Bogu w każdym okresie ludzkich dziejów".
"Wierni naszego Kościoła jednoczą się dziś z całym światem w modlitwie za Ciebie i Twoją służbę dla naszego narodu. W tym czasie «epokowej zmiany» wspólnie przeżywamy trudny czas «wojny światowej w kawałkach», o której często wspominacie, a teraz rozwija się ona w sercu Europy z powodu jawnej agresji Rosji na «długo cierpiącą Ukrainę»" - czytamy w liście abp Szewczuka.
Zwierzchnik UKGK wyraził wdzięczność za liczne inicjatywy wspierające Ukrainę jeszcze przed inwazją Rosji na pełną skalę. "Chcę szczególnie podziękować za list do narodu ukraińskiego, w którym, niezależnie od przynależności religijnej i konfesyjnej, odczuliśmy współczucie ojca, który zna nasz ból" – napisał arcybiskup.
"Opłakując nasze ofiary, razem z Wami staramy się każdego dnia pracować nad budową sprawiedliwego pokoju na Ukrainie. Prosimy Pana, aby dzięki Waszej posłudze chrześcijaństwo we współczesnym świecie było światłem Chrystusowej prawdy i miłości" – życzył abp Szewczuk.
Inwazję Rosji na Ukrainę relacjonujemy na bieżąco: RELACJA
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.