Podczas modlitwy "Anioł Pański" papież Franciszek wyraził ból i modlił się za ofiary katastrofy statku u wybrzeży Crotone. Zginęło w niej kilkadziesiąt osób, także dzieci.
Kilka godzin po tragedii papież mówił: „Dziś rano dowiedziałem się z bólem o katastrofie statku w rejonie Crotone. Wydobyto już czterdzieści ciał, w tym wiele dzieci. Modlę się za każdego z nich, za zaginionych i za innych migrantów, którzy przeżyli. Dziękuję wszystkim, którzy pospieszyli im na pomoc, i tym, którzy ich przyjmują. Niech Matka Boża wspiera tych naszych braci i siostry”.
Włoska Caritas po raz kolejny upomniała się o „odpowiednie rozwiązania” wobec zjawiska migracji. Jej dyrektor Marco Pagniello wydał specjalny komunikat. „Kwestii migracji, ucieczki od ubóstwa i wojen nie można traktować tak, jakby była to wciąż sytuacja nadzwyczajna. Karanie, zamiast zachęcania tych, którzy pracują na tym polu, tylko zwiększa nierównowagę wśród ludzkości” – napisał między innymi.
Przypomniał, że życie jest święte i powinno być chronione zawsze, a ratowanie ludzkich istnień pozostaje nienaruszalną zasadą. Zaznaczył, że Kościół zawsze jest gotów spieszyć z pomocą, niezależnie od tego, jak działają organizacje pozarządowe na Morzu Śródziemnym. Upomniał się o wyznaczenie „bezpiecznych tras, które pozwolą uniknąć zagrożeń podróży morskich i które dadzą realne perspektywy pomocy migrantom”.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.