Słowo życia

Życie ludzkie posiada bezcenną wartość, bez względu i niezależnie od tego, jak je postrzegamy. Jego panem jest bowiem Ten, który zaprasza nas do nawrócenia i wiary w Ewangelię.

Reklama

Według stanu na październik 2021, spośród 7378 języków jakimi się posługują ludzie, liczba języków w jakich dostępne są współczesne przekłady Biblii opublikowana przez Stowarzyszenie Tłumaczy Biblii im. Wycliffa wyniosła: cała Biblia – 717 języków, Nowy Testament – 1582 języków. W różnych wariantach wydań, tłumaczeń Biblia jest dostępna w domach ludzi wierzących, w których jednak dość często brakuje właściwej motywacji, by była w ciągłym użyciu aż do widocznego jej zużycia. Dzieje się tak pomimo wielu zachęt, płynących przy różnych okazjach z kościelnych ambon, tablic ogłoszeń czy bilbordów reklamowych. Słowo Boże nadal pozostaje więc „ziemią nieznaną”, która domaga się na nowo odkrywania, poznawania i właściwej eksploatacji. Ważną zachętę stanowi z pewnością IV Niedziela Słowa Bożego w roku liturgicznym „A” (22.01.2023).

W kontekście słowa Bożego warto wracać do lektury adhortacji apostolskiej Benedykta XVI „Verbum Domini” („O Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła”), podpisanej 30.09.2010, we wspomnienie św. Hieronima, wielkiego miłośnika i tłumacza natchnionych ksiąg. Papież przypomina w niej, że szerzenie Ewangelii „wynikające z chrztu, powinno być wykonywane poprzez coraz bardziej świadome życie chrześcijańskie, pozwalające «uzasadnić nadzieję», która jest w nas (por. 1 P 3,15). W Mateuszowej Ewangelii Jezus wskazuje, że «rolą jest świat, dobrym nasieniem są synowie królestwa» (13, 38). Słowa te odnoszą się szczególnie do świeckich chrześcijan, którzy realizują swoje powołanie do świętości, prowadząc życie według Ducha, które wyraża się w szczególności we «włączeniu w rzeczywistość doczesną i w uczestnictwie w działalności ziemskiej». Powinni być oni formowani do rozeznawania woli Bożej przez zażyłe obcowanie ze słowem Bożym, czytanym i studiowanym w Kościele pod kierunkiem prawowitych pasterzy. Niech zdobywają tę formację w szkołach wielkich duchowości Kościoła, u których podstaw jest zawsze Pismo Święte” (nr 84).

W Liście apostolskim „Aperuit illis” (30.09.2019), którym papież Franciszek ustanowił Niedzielę Słowa Bożego, znajdujemy wciąż aktualne wezwanie: „Ta Niedziela Słowa Bożego staje się odpowiednim momentem tego okresu roku, w którym jesteśmy wezwani do wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan. Nie jest to przypadek: celebrowanie Niedzieli Słowa Bożego wyraża charakter ekumeniczny, ponieważ Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują, drogę do przebycia, aby dojść do trwalej i autentycznej jedności” (nr 3). Przypomina również, iż Biblia „jest ułożona jako historia zbawienia, w której Bóg mówi i działa, aby spotkać wszystkich ludzi i ocalić ich przed złem i śmiercią” (nr 9). Papieski list zawiera ważne przynaglenie: „musimy pilnie stać się bliscy Pismu Świętemu oraz Zmartwychwstałemu, który nigdy nie przestaje dzielić się Słowem i Chlebem we wspólnocie wierzących. W tym celu musimy wejść w bliską relację z Pismem Świętym, w przeciwnym razie nasze serce pozostanie zimne, a oczy zamknięte, dotknięte niezliczonymi formami ślepoty” (nr 8).

Biblia, w której zawarte jest Słowo życia, stanowi wyzwanie dla uczniów Jezusa: ma stawać się ich chlebem powszednim na drodze osobistego nawrócenia i pogłębiania wiary.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7