W niedzielny poranek w Popradzie przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju - poinformowało ZHP w przekazanym KAI komunikacie. Teraz zaczyna się Sztafeta Światła – harcerze zawożą je do swoich rodzinnych miejscowości. W tym roku symbolicznie pierwszym miejscem, do którego trafi Betlejemskie Światło Pokoju, będzie Ukraina.
W tym roku po raz pierwszy od pandemii COVID-19, harcerze i skauci słowaccy mieli szansę spotkać się na żywo i zjednoczyć wokół Betlejemskiego Światła Pokoju. Przedstawiciele obu organizacji spotkali się w Popradzie na Słowacji. Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka uroczyście odebrała Światło od słowackich skautów. Następnie Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane delegacjom z poszczególnych chorągwi ZHP, które rozwiozą Światło po całej Polsce.
„Odebraliście dziś Betlejemskie Światło Pokoju. Teraz gdy w Ukrainie trwa wojna, jak nigdy wcześniej potrzebujemy odważnych młodych ludzi, którzy ogień wojny zamienią w Światło Pokoju. Przekażcie ten symbol braterstwa, pokoju i przyjaźni każdemu, kto zechce go przyjąć” – powiedziała Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka.
W tym roku wyjątkowo pierwszym miejscem, które rozświetli Betlejemski Ogień, będzie Ukraina. Jeszcze dziś, 11 grudnia, Światło zostanie przekazane na pasie granicznym Medyka-Szeginie przez Naczelniczkę ZHP hm. Martynę Kowacką oraz hm. Bartosza Bednarczyka – koordynatora zespołu Zarządzania Kryzysowego, zastępcę Naczelniczki ZHP. Następnie Światło trafi do tysięcy polskich domów, aby zapłonąć na wigilijnych stołach i stać się symbolem pokoju i braterstwa.
Przybycie Betlejemskiego Światła Pokoju do Polski poprzedził Betlejemski Zlot, w którym wzięło udział 2500 uczestników. Harcerze i harcerki zmienili zimową stolicę Polski, w stolicę harcerstwa. Uczestnicy Zlotu mieli okazję poznać w czasie gry terenowej historię Zakopanego, pochylić się nad ideą Betlejemskiego Światła Pokoju, oraz wziąć udział w koncertach czy spektaklu.
W tym roku wydarzeniu towarzyszy przesłanie „Światło dla Ciebie”. ZHP zwraca uwagę, że Betlejemskie Światło Pokoju jest płomieniem „dla Ciebie”, a dzięki Tobie, płomieniem dla innych. Chcemy, aby każdy zaopiekował się wewnętrznym Światłem troskliwie. Tylko dzięki byciu obecnym, rozważnym i ostrożnym — Światło będzie mogło ciągle świecić i zmieniać Świat.
Po raz kolejny Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane będzie na świecach Caritas. To dwie wyjątkowe akcje, które towarzyszom milionom Polaków w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia.
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 100 tys. członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu.
Dzięki zaangażowaniu ponad 12 tys. instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.