Roraty i rekolekcje to propozycja, z której można skorzystać w czasie rozpoczynającego się Adwentu w niemal każdej polskiej parafii. To jednak nie wszystko. Pomocą do głębszego przeżycia tego czasu mogą być rekolekcje w internecie czy wyjazdowe, a także specjalnie przygotowane materiały i pomoce duszpasterskie. Warto również zaangażować się w jedną z licznych inicjatyw charytatywnych podejmowanych m.in. przez Caritas Polska czy Caritas diecezjalne.
Prezentujemy wybór kilku adwentowych inicjatyw i propozycji.
Rekolekcje internetowe
„Spocznij, Jezu, w sercu mym” - to tytuł internetowych rekolekcji adwentowych w życiu codziennym, na które zaprasza redakcja pisma „Manreza” poświęconego duchowości ignacjańskiej. Uczestnicy każdego dnia otrzymają mailem wprowadzenie do medytacji. W każdą sobotę Adwentu odbędzie się konferencja online na kanale Manrezy na YouTube. Jest możliwość, by rekolekcje odprawić z towarzyszeniem duchowym. Więcej informacji TUTAJ:
Rekolekcje „Powołani do szczęścia” to internetowa propozycja przygotowana przez jezuicką inicjatywę Godfullness dla wszystkich - młodszych, starszych, rodziców, samotnych, księży i sióstr. Rekolekcje trwać będą 3 tygodnie. Materiały zachęcające do refleksji i modlitwy na 7 dni tygodnia uczestnicy otrzymywać będą mailem, począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu. Chętni będą mogli wziąć udział w małych grupkach dzielenia. Informacje i zapisy poprzez stronę godfullness.jezuici.pl.
“Niespokojne jest serce moje, dopóki nie spocznie w Bogu” to tytuł tegorocznych Internetowych Rekolekcji Adwentowych przygotowanych przez Telewizję Internetową Dom Józefa - inicjatywę ewangelizacyjną diecezji kaliskiej. Rozważania rekolekcyjne poprowadzi ks. Dariusz Brylak, proboszcz parafii pw. św. Augustyna w Kostowie. Publikowane będą one w każdą niedzielę i środę nadomjozefa.tv oraz na antenie Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej. W poniedziałek i czwartek o 21.00 na kanałach facebookowych ks. Dariusza Brylaka i Telewizji Dom Józefa będzie można porozmawiać na temat rekolekcji ONLINE.
„Adwent - jako sztuka uważności” to tytuł rekolekcji adwentowych, które poprowadzi o. Maciej Biskup OP. Rozważania rekolekcyjne publikowane będą na portalu dominikanie.pl w każdy poniedziałek Adwentu począwszy od 28 listopada.
Na kanale Teobańkologia na YouTube znaleźć będzie można transmisję rekolekcji prowadzonych przez ks. Teodora Sawielewicza, inicjatora dzieła ewangelizacyjnego „Teobańkologia”. Ks. Sawielewicz prowadzić je będzie od 16 do 18 grudnia w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
Rekolekcje wyjazdowe
Na trzecią część cyklu rekolekcyjnego „Miłosierna Trójca” zaprasza Stowarzyszenie Apostołów Miłosierdzia Bożego „Faustinum”. Rekolekcje, poświęcone w tym roku Duchowi Świętemu, odbywać się będą od 2 do 4 grudnia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Rekolekcje mają przebiegać w pełnym milczeniu. Będzie czas na adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę słowem Bożym oraz refleksję nad tekstami z „Dzienniczka” św. Faustyny. Będzie też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty lub rozmowy z kierownikiem duchowym. W ubiegłych latach rekolekcje poświęcone były Miłosiernemu Ojcu i Miłosiernemu Synowi.
Od 16 do 18 grudnia odbywać się będą rekolekcje adwentowe w opactwie benedyktynów w Tyńcu. Prowadzić je będzie o. Stanisław Kyc OSB. Poświęcone będą Maryi jako koronie stworzenia. Do domu gości tynieckiego opactwa zaproszeni są wszyscy, którzy chcą lepiej przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. Informacje nt. zapisów na stronie domgosci.benedyktyni.com.
Księża z prałatury Opus Dei zapraszają na rekolekcje adwentowe do Centrum Konferencyjno-Formacyjnego w Dworku w Bożej Woli w województwie mazowieckim. W adwencie odbędzie się seria rekolekcji dla mężczyzn – dla maturzystów i studentów – od 24 do 27 listopada br., oraz dla mężczyzn pracujących – również od 24 do 27 listopada oraz od 15 do 18 grudnia.
Wiele adwentowych spotkań i rekolekcji proponują Siostry Uczennice Krzyża. M.in. w Centrum Formacji Rodziny w Czmońcu od 2 do 4 grudnia odbędzie się Adwentowa Sesja z Maryją, a od 9 do 11 grudnia w Wisełce - Adwentowe Zasłuchanie w Słowo.
Wyjazdowe rekolekcje adwentowe organizuje KSM Archidiecezji Przemyskiej. Odbywać się one będą w ośrodku KSM „Nadzieja” w Wybrzeżu k. Dubiecka. Na rekolekcje zaproszeni są wszyscy - by w nich uczestniczyć, nie trzeba być członkiem KSM. Weekend od 9 do 11 grudnia przeznaczony jest dla młodszej młodzieży - uczniów 6,7 i 8 klasy szkoły podstawowej, natomiast weekend od 16 do 18 grudnia - dla uczniów szkoły średniej, studentów i młodzieży pracującej. Jak zapowiadają organizatorzy, w czasie rekolekcji obowiązuje abstynencja digitalna. Zapisy przez stronę ksmap.pl.
Pod hasłem „Bóg mnie wymarzył” rekolekcje adwentowe organizuje również KSM diecezji sandomierskiej. Rekolekcje odbywać się będą od 4 do 6 grudnia w Radomyślu nad Sanem. Rekolekcje adwentowe dla KSM-owiczów organizuje również m.in. KSM archidiecezji poznańskiej (od 4 do 6 grudnia) w Poznaniu.
Charytatywnie
Adwent to również setki inicjatyw charytatywnych. W parafiach w całej Polsce nabywać można świece Caritas przygotowane już po raz 28. w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W tym roku Caritas Polska przygotowała ok. 2 mln. świec. Środki zebrane w wyniku ich dystrybucji posłużą m.in. na finansowanie wakacyjnego wypoczynku, posiłków, stypendiów oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos.
Adwentowe inicjatywy charytatywne podejmują również Caritas diecezjalne. „Tutka charytatywna” to pomysł Caritas Archidiecezji Gdańskiej. W ramach akcji Caritas przekazywać będzie do parafii papierowe torby, w których pomieścić będzie można ok 10 kg produktów żywnościowych. Wypełnione torby przekazane zostaną przed świętami ubogim.
Już od 4 lat z inicjatywy Caritas Archidiecezji Poznańskiej przygotowywane są chrześcijańskie kalendarze adwentowe dla dzieci - z czekoladkami i zadaniami na każdy dzień Adwentu. Kalendarze zyskały dużą popularność. Przez sklep internetowy boskiadwent.pl zamawiają je ludzie z całej Polski. Współpracę przy rozprowadzaniu kalendarzy podjęło wiele innych Caritas diecezjalnych. Zyski z kalendarza przeznaczane są na cele statutowe Caritas. W przypadku Caritas Archidiecezji Poznańskiej - w większości na jadłodajnie dla ubogich oraz pomoc dla dzieci i samotnych matek.
W tym roku ważnym dodatkowym celem jest wsparcie uchodźców. Do działalności charytatywnej zachęca też sama treść kalendarza. W tym roku ma on charakter misyjny. Oprócz specjalnych zadań, dziecko, dzięki kodom QR, może zapoznać się z 6 filmikami, które pomagają lepiej przeżyć Adwent. O swojej pracy opowiadają misjonarze i misjonarki, a także prezeska fundacji Redemptoris Missio z Poznania. Mówią oni o potrzebach ludzi, z którymi mają do czynienia i zachęcają do konkretnej pomocy.
Przedświąteczne zbiórki dla potrzebujących organizowane są w większości polskich parafii. Koordynują je parafialne Zespoły Caritas lub inne grupy charytatywne.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Przypomina też, że szkoła jest miejscem, w którym uczymy się otwierać umysł i serce na świat.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.