Bangkok: podsumowanie spotkania biskupów azjatyckich

Dobiegła końca Konferencja Generalna Biskupów Azji w Bangkoku. Trzej kardynałowie: Bo, Gracias i Kriengsak na spotkaniu z dziennikarzami podsumowali dwunastodniowe spotkanie, które zgromadziło ponad 200 hierarchów. Zwrócili oni uwagę, że chociaż katolicy w Azji stanowią zaledwie 2 proc. populacji, to dzięki nim „oblicze Chrystusa pozostaje nadal obecne” na tym kontynencie.

Reklama

Wydarzenie jest największym do tej pory w historii zgromadzeniem biskupów azjatyckich. Owoc spotkania to przesłanie do narodów kontynentu i dokument końcowy, który stanie się rodzajem duszpasterskiego planu dla całego miejscowego Kościoła.

Arcybiskup Rangunu w Birmie, kard. Charles Bo, pełniący również funkcję przewodniczącego Konferencji (FABC), określił zakończone wydarzenie mianem celebracji obecności Ducha Świętego w ciągu ostatnich 50 lat istnienia organizacji. Purpurat zaznaczył, że wspólnoty azjatyckie mogą wnieść do skarbca Kościoła powszechnego swoje specyficzne wartości, czyli: rodzinę, duchowość, szacunek dla starszych i rodziców, wyczucie wartości pokoju, znaczenie medytacji oraz świętości.

„Wsłuchując się w głosy z wszystkich krajów azjatyckich, dostrzegamy różnorodność, duże grupy cierpiących ludzi oraz wyzwania. Widzimy również wiele łask. Można porównać wyzwania stojące przed biskupami i Kościołami Azji do Mojżesza, który spotkał krzak gorejący i pytał: «Jak to jest możliwe?». Przed nami stoją liczne krzaki gorejące: wyzysk, zagrożenie nuklearne, rywalizacja, ludobójstwo ekonomiczne, migracje, wojny, szkody wyrządzone przez działalność człowieka i pytamy Boga tak jak Mojżesz: «Jak to jest możliwe?». Mamy jednak zapewnienie Pana: «Ja będę z wami». Nie zniechęcamy się pomimo tego, że jesteśmy mniejszością w Azji, ponieważ nasza obecność na całym kontynencie jest skuteczna.“

Arcybiskup Bombaju, kard. Oswald Gracias podkreślił, że Kościół powinien być „budowniczym mostów”, wezwanym równocześnie do ochrony godności ludzkiej, sprawiedliwości oraz pojednania. Warto, żeby Azja stanowiła miejsce, w którym także odzwierciedlają się wartości Ewangelii. Hierarcha wskazał również na znaczenie dla tego kontynentu dialogu międzyreligijnego. Nie jest on wyborem opcjonalnym, ale koniecznością. Indyjski kardynał podjął temat obecności młodych w Kościele.

„Jesteśmy świadomi roli młodych ludzi w Kościele. Są oni ważnym ogniwem naszego planowania i wizji. Chcemy, aby młodzi ludzie byli z nami w każdym projekcie. Są dla nas pełnoprawnymi partnerami. Kościół docenia ich hojność, autentyczność i entuzjazm do pracy, do przemieniania Azji. Są oni niezbędni we wszystkim, co robimy.“

Biskupi podkreślili także, że trzeba, aby oni sami poznawali język młodych ludzi, w tym język mediów społecznościowych. Trzeba być obecnymi tam, gdzie znajdują się młodzi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7