Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nadal pozostaje plagą naszych społeczeństw.
Bez względu na to, czy chodzi o przemoc fizyczną, seksualną czy psychiczną, jest to zjawisko powszechne i nie wolno go ignorować – powiedział przedstawiciel Watykanu na forum międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez OBWE. Ks. Janusz Urbańczyk podkreślił, że do zwiększenia poziomu przemocy prowadzą również konflikty, czego jesteśmy świadkami na Ukrainie.
Watykański dyplomata zaznaczył, że do przemocy względem kobiet dochodzi jednak najczęściej w zwyczajnych okolicznościach życia. Może ona przybierać na przykład formę nadużyć w miejscu pracy, molestowania seksualnego, pornografii, prostytucji, przymusowej sterylizacji, nakłaniania do aborcji czy aborcji selektywnej. Cytując Papieża Franciszka, ks. Urbańczyk zauważył, że sposób, w jaki traktujemy ciało kobiety stanowi sprawdzian naszego człowieczeństwa.
Autentyczny awans kobiet wymaga natomiast zmiany postawy osób ignorujących i naruszających ich przyrodzoną godność. Ma to swoje korzenie we wciąż rozpowszechnionym przekonaniu, że kobieta jest gorsza od mężczyzny i dlatego widzi się jako coś normalnego, gdy mężczyzna ją sobie podporządkowuje oraz wykorzystuje dla własnej przyjemności. Jeśli wspólna, a także równa godność mężczyzny i kobiety nie zostanie uznana, potwierdzona i właściwie wyjaśniona oraz wpojona przyszłym pokoleniom, nie ma zbyt wielkiej nadziei na odwrócenie obecnej tendencji – dodał na forum OBWE przedstawiciel Watykanu.
Mają być podmiotem, a nie tylko odbiorcą duszpasterstwa rodzin - powiedział papież.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.