Tradycyjna Festa de' Noantri trwa przez cały tydzień na rzymskim Zatybrzu i nie tylko. To jedno z ulubionych świąt rzymian, a Matka Boża - zwana Madonna Fiumarola - pływa z wiernymi po stołecznej rzece.
Obchody rozpoczęły się już 18 lipca. Główne wydarzenia odbywają się na najsłynniejszym placu dzielnicy - Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu. Odbywają się tu spektakle wieczorne, łączące muzykę i komedię, przeszłość z teraźniejszością.
„Nie mogło zabraknąć tych spotkań po dwóch latach covidu. Festa de' Noantri to jedno z głównych wydarzeń tożsamościowych w historycznych dzielnicach Rzymu” - powiedziała nadzorująca wydarzenia Giulia Silvia Ghia, radna ds. kultury I Dzielnicy.
Kulminacją zabawy będzie religijna celebracja ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, opiekunki Zatybrza. A Madonna Fiumarola będzie pływać z wiernymi i kapłanami po Tybrze.
Wyrażenie „de’ Noantri” to skrót od „di noi altri” (nas innych), w odróżnieniu od „voi altri che abitate in altri quartieri” (was innych, którzy mieszkacie w innych dzielnicach).
To święto ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, obchodzone w dzielnicy w okolicach Jej liturgicznego wspomnienia (w niedzielę po 16 lipca). „To bez wątpienia jedno z najbardziej serdecznych świąt ludu rzymskiego” - można przeczytać na stronie Festa de’ Noantri.
A początki tego festiwalu sięgają - jak mówią kroniki - 1535 r., kiedy po burzy u ujścia Tybru rybacy mieli znaleźć rzeźbę Madonny z drewna cedrowego. Z tego powodu nazwali ją Fiumarolą (w wolnym tłumaczeniu - Rzeczną) i podarowali karmelitom z kościoła św. Chryzogona na Zatybrzu, którym zawdzięcza tytuł Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. W ten sposób została też Świętą Obrończynią Zatybrzan.
Nowa próba ponownej oceny wydarzeń w Konstantynopolu w 1054 roku.
Dobrze jest mieć przyjaciół, którzy potrafią zjednoczyć się w dobrym działaniu.
Każda godzina bez rozejmu oznacza kolejne dziesiątki zabitych i setki rannych.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.