Św. Benedykt mówi nam, że nie zaznamy pokoju, dopóki nie otworzymy drzwi Chrystusowi – przypomina ks. Fabrizio Messina Cicchetti, dyrektor biblioteki św. Scholastyki w Subiaco. Dziś przypada liturgiczne wspomnienie św. Benedykta. Ogłaszając go patronem Europy, Paweł VI nazwał go zwiastunem pokoju.
Ks. Cicchetti podkreśla jednak, że dla św. Benedykta pokój to nie abstrakcyjne pojęcie, lecz konkretny cel, do którego dochodzi się, szukając Chrystusa. To przesłanie jest aktualne również dzisiaj dla Europy pogrążonej w wojnie.
Benedykt uczy, że pokój odnajduje się w Chrystusie
„Św. Benedykt rozpoczął swoją drogę bardzo osobistym poszukiwaniem Boga. Wyszedł na górę w Subiaco w poszukiwaniu Pana. Takie były jego pierwsze doświadczenia jako pustelnika. Jak wspomina św. Grzegorz Wielki, Benedykt żył sam ze sobą pod okiem Boga. Poszukiwanie Boga jest zatem poszukiwaniem pokoju. I już niebawem Benedykt ten sposób zaprowadzania pokoju przekazuje też swoim uczniom. Zapoczątkowuje bowiem pewien styl życia, według Ewangelii. Na tej górze Benedykt spotyka Chrystusa. (…) Prawdziwe dążenie do pokoju dla Europy, dla Ukrainy, Rosji i wszystkich zaangażowanych krajów w tę bezcelową rzeź polega więc na tym, by w Chrystusie na nowo odnaleźć źródło pokoju i światła. Tak, jak zrobił to św. Benedykt.“
Przeczytaj:
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).