Abp Szewczuk: Rosja stosuje politykę spalonej ziemi

Zacięte walki trwają na wschodzie i południu Ukrainy, szczególnie w obwodzie ługańskim. Rosyjska armia stara się przełamać obronę ze wszystkich stron. Wyjątkowo zaciekle atakowany jest Siewierdonieck, centrum administracyjne tego regionu. „Rosja stosuje politykę spalonej ziemi” – zauważył w swoim codziennym przesłaniu abp Światosław Szewczuk. Po raz kolejny zapewnił, że Ukraina broni się i wierzy w zwycięstwo.

Przypomniał, że dziś Kościoły wschodnie świętują dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Ewangelia tego dnia przywołuje moment spotkania Chrystusa z uczniami po jego zmartwychwstaniu. Jezus wita się z nimi słowami „pokój wam” i posyła ich na cały świat, aby głosili Ewangelię. „Właśnie dlatego nasz Kościół od dawien dawna świętuje aż do Zesłania Ducha Świętego tzw. Dekadę Misyjną” – powiedział abp Szewczuk.

„Modlimy się każdego dnia, abyśmy wypełniali naszą chrześcijańską misję na całym świecie. W tym roku Dekada Misyjna jest wyjątkowa, bo przeżywana w warunkach wojennych. Zapraszam także i was do udziału w tej inicjatywie poprzez modlitwę i refleksję. Każdy z nas, kto otrzymał dar wiary, ma obowiązek się nią dzielić. Rozpoczynając Dekadę Misyjną warto zadać sobie dwa pytania: co dziś oznacza modlić się za Ukrainę i na czym polega modlitwa o jej zwycięstwo nad wrogiem? Na pierwsze pytanie odpowiedź przynosi Ewangelia: jako chrześcijanie mamy do spełnienia misję. Taką misję ma też nasza ojczyzna, która doświadczyła już raz zmartwychwstania po okresie reżimu komunistycznego. Dlatego modlitwa za Ukrainę oznacza, abyśmy my, jej dzieci, spełniali misję daną nam przez Boga: byli nosicielami światła prawdy Bożego Słowa, także teraz, gdy wielu z nas przebywa w innych krajach jako uchodźcy. Co zaś oznacza modlitwa o zwycięstwo Ukrainy? Chrystus ofiarowuje swoim uczniom pokój. Dlatego naszym obowiązkiem jest modlić się za wszystkich tych, którzy powstają przeciwko pokojowi i nie pozwalają realizować bożej misji, zabierając nasze życie i naszą ziemię” - wskazał zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6