Na Ukrainie trwa wizyta watykańskiego odpowiednika ministra spraw zagranicznych abpa Paula Gallaghera. Watykański dyplomata odwiedził Lwów, a następnie udał się do Kijowa, gdzie przewidziano serię spotkań z przedstawicielami władz Ukrainy oraz miejscowymi biskupami.
W pierwszym dniu swojej wizyty na Ukrainie abp Paul Gallagher odwiedził Lwów, gdzie spotkał się z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, łacińskim metropolitą Lwowa, oraz abp. Ihorem Woźniakiem, metropolitą greckokatolickim, oraz przedstawicielami administracji państwowej.
Reprezentant Watykanu odwiedził także miejsca, gdzie przebywają uchodźcy: rzymskokatolicką parafię św. Jana Pawła II oraz klasztor sióstr benedyktynek. Mówi s. Bernardeta, przełożona klasztoru: „Jest to ważna wizyta dla ludzi, którzy przeżywają wojnę. Obecność przedstawiciela Papieża. Słowa zachęty i zapewnienie o bliskości jest bardzo ważne. To, że jesteśmy razem i że za nas się modlą, przeżywają to razem z nami. To jest dla każdego bardzo ważne. Odważnie przyjechał jego przedstawiciel i jest wśród nas. To naprawdę budzi wielką nadzieję, że jesteśmy razem. Modlitwa nasza staje się mocniejsza. Gdyż za nas modli się też Ojciec Święty i cały świat”.
Abp Gallagher podczas swojego pobytu we Lwowie zaznaczył, że Stolica Apostolska nie ustaje zarówno w wysiłkach dyplomatycznych, jak i w działaniach humanitarnych na rzecz Ukrainy: „Uważamy, że trzeba intensywnie pracować na rzecz pokoju – powiedział abp Gallagher. - Stolica Apostolska prowadzi swą działalność dyplomatyczną. Zachęcamy do udzielania pomocy humanitarnej, a jednocześnie możemy uwrażliwiać wielką wspólnotę międzynarodową. Zawsze jest to potrzebne. Niestety, we wszystkich konfliktach, również w Syrii czy w Libanie, po pewnym czasie pojawia się pewne zmęczenie, gdy chodzi o wspieranie jakiegoś narodu. Zmęczenie, bo nie można znaleźć rozwiązania i potem bardzo długo może się to tak przeciągać. Papież tymczasem wielokrotnie zabierał głos, modlił się, apelował o zakończenie wojny i pokój na Ukrainie. Nadal będziemy to robić”.
Dziś po przybyciu do Kijowa abp Gallagher spotkał się ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosławem Szewczukiem.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.