Na Ukrainie trwa wizyta watykańskiego odpowiednika ministra spraw zagranicznych abpa Paula Gallaghera. Watykański dyplomata odwiedził Lwów, a następnie udał się do Kijowa, gdzie przewidziano serię spotkań z przedstawicielami władz Ukrainy oraz miejscowymi biskupami.
W pierwszym dniu swojej wizyty na Ukrainie abp Paul Gallagher odwiedził Lwów, gdzie spotkał się z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, łacińskim metropolitą Lwowa, oraz abp. Ihorem Woźniakiem, metropolitą greckokatolickim, oraz przedstawicielami administracji państwowej.
Reprezentant Watykanu odwiedził także miejsca, gdzie przebywają uchodźcy: rzymskokatolicką parafię św. Jana Pawła II oraz klasztor sióstr benedyktynek. Mówi s. Bernardeta, przełożona klasztoru: „Jest to ważna wizyta dla ludzi, którzy przeżywają wojnę. Obecność przedstawiciela Papieża. Słowa zachęty i zapewnienie o bliskości jest bardzo ważne. To, że jesteśmy razem i że za nas się modlą, przeżywają to razem z nami. To jest dla każdego bardzo ważne. Odważnie przyjechał jego przedstawiciel i jest wśród nas. To naprawdę budzi wielką nadzieję, że jesteśmy razem. Modlitwa nasza staje się mocniejsza. Gdyż za nas modli się też Ojciec Święty i cały świat”.
Abp Gallagher podczas swojego pobytu we Lwowie zaznaczył, że Stolica Apostolska nie ustaje zarówno w wysiłkach dyplomatycznych, jak i w działaniach humanitarnych na rzecz Ukrainy: „Uważamy, że trzeba intensywnie pracować na rzecz pokoju – powiedział abp Gallagher. - Stolica Apostolska prowadzi swą działalność dyplomatyczną. Zachęcamy do udzielania pomocy humanitarnej, a jednocześnie możemy uwrażliwiać wielką wspólnotę międzynarodową. Zawsze jest to potrzebne. Niestety, we wszystkich konfliktach, również w Syrii czy w Libanie, po pewnym czasie pojawia się pewne zmęczenie, gdy chodzi o wspieranie jakiegoś narodu. Zmęczenie, bo nie można znaleźć rozwiązania i potem bardzo długo może się to tak przeciągać. Papież tymczasem wielokrotnie zabierał głos, modlił się, apelował o zakończenie wojny i pokój na Ukrainie. Nadal będziemy to robić”.
Dziś po przybyciu do Kijowa abp Gallagher spotkał się ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosławem Szewczukiem.
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.