Od wybuchu wojny na Ukrainie oblaci obecni w tym kraju niosą pomoc najbardziej potrzebującym.
W pierwszych tygodniach konfliktu ich parafie i domy zakonne stały się dla ludności miejscami schronienia przed nalotami i bombardowaniami. Gdy wojna przeniosła się bardziej na wschód, w swoich placówkach misjonarze zorganizowali centra przyjmowania i dystrybucji pomocy charytatywnej dla najbardziej potrzebujących.
Jednym z największych takich centrów jest parafia św. Mikołaja w Kijowie, która rozprowadziła jak dotąd 250 ton pomocy humanitarnej. Artykuły pierwszej potrzeby przysyłają głównie wierni z Polski i zachodniej Ukrainy. Następnie są one rozsyłane do potrzebujących w całym województwie kijowskim i czernihowskim. Przy parafii każdego dnia pracuje ok. 20 wolontariuszy, którzy zajmują się rozładowywaniem transportów i dystrybucją pomocy. Mówi proboszcz ks. Paweł Wyszkowski:
„Codziennie służymy pomocą najbardziej potrzebującym miejscowościom. Wysłaliśmy siedem transportów do oblężonego Czernihowa. Teraz województwo czernihowskie jest co prawda wyzwolone, ale żyje się tam w strasznej biedzie, w niektórych miejscowościach ludzie pierwszy raz od miesiąca zobaczyli chleb. Nasza pomoc trafia także do znanej dzięki światowym mediom Buczy, a także do Irpienia, Hostomla i innych miejscowości – mówi o. Paweł Wyszkowski. – To dobro się rozmnaża, przybywa chętnych do pracy. Kiedy ludzie do nas przychodzą i widzą jak wielu jest wolontariuszy, jak ogromna jest skala pomocy, to sami zapalają się do pomagania. W ekipie wolontariuszy mamy więc dziś ludzi niewierzących, protestantów, prawosławnych, którzy po prostu chcą służyć innym.“
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.