„Agresja zbrojna i wojna są obrazą Boga oraz zdradą Pana Paschy. Stańmy przed Ukrzyżowanym, źródłem naszego pokoju i prośmy Go o pokój serca i pokój na świecie” – te słowa wypowiedział Papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Franciszek zwrócił uwagę, że Pascha Jezusa nie była triumfalna. On przyniósł pokój poprzez cichość i łagodność.
Ojciec Święty zaznaczył, że Wielki Tydzień wpisuje się pomiędzy dwie niedziele, które są bardzo różnymi świętami. W Niedzielę Palmową Jezus był witany w bramach Jerozolimy jako król, który przyniesie pokój i chwałę, a jako potężny mesjasz wyzwoli uciemiężony naród spod rzymskiej okupacji i zaprowadzi sprawiedliwość na świecie.
Ojciec Święty przywołał w tym kontekście Legendę o Wielkim Inkwizytorze z „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego. Przedstawia ona wielką iluzję, która powtarza się wciąż na nowo w dziejach ludzkości. To pokusa fałszywego pokoju, opartego na władzy, która prowadzi następnie do nienawiści i zdrady Boga. Tymczasem pokój Jezusa nie obezwładnia innych, nigdy nie jest pokojem zbrojnym. Bronią Ewangelii jest modlitwa, czułość, przebaczenie i bezinteresowna miłość bliźniego. Jedynie w ten sposób można nieść w świat Boży pokój.
„Jezus przed swoją ostatnią Paschą powiedział swoim uczniom: «Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka!» (J 14, 27). Tak, ponieważ podczas gdy władza doczesna pozostawia jedynie zniszczenie i śmierć – widzieliśmy to w tych dniach - to Jego pokój buduje historię, poczynając od serca każdego człowieka, który go przyjmuje. Pascha jest więc prawdziwym świętem Boga i człowieka, ponieważ pokój, który Chrystus zdobył na krzyżu w darze z siebie, jest nam udzielany – podkreślił Papież. Dlatego Zmartwychwstały Pan ukazuje się uczniom w dzień Wielkanocy i jak ich pozdrawia? «Pokój wam!» (J 20, 19. 21). To jest pozdrowienie Chrystusa zwycięzcy, Chrystusa zmartwychwstałego. Pascha oznacza «przejście». Jest to, szczególnie w tym roku, błogosławiona okazja, aby przejść od boga światowego do Boga chrześcijańskiego, od chciwości, którą nosimy w sobie, do miłości, która nas wyzwala, od oczekiwania na pokój przyniesiony siłą do zaangażowania się w konkretne świadectwo pokoju Jezusa.“
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.