"Jeśli wszystko pójdzie dobrze, jeśli nie będzie alarmów i jeśli sytuacja na to pozwoli", wierzący będą przeżywać w jedności z papieżem Franciszkiem ten czas.
Pomimo bombardowań, syren i godziny policyjnej, także na Ukrainie, od Kijowa po Odessę, „jeśli wszystko pójdzie dobrze, jeśli nie będzie alarmów i jeśli sytuacja na to pozwoli”, katolicy będą przeżywać w jedności z papieżem Franciszkiem akt poświęcenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi - powiedział agencji SIR nuncjusz apostolski, abp Visvaldas Kulbokas.
„Tutaj na Ukrainie każdy biskup, każda diecezja została poinformowana i nie ma wątpliwości, że na ile to możliwe, wszyscy biskupi i wszyscy kapłani będą to intensywnie przeżywać” – powiedział papieski przedstawiciel w Kijowie. Zauważył, że w wielu regionach obowiązuje godzina policyjna, która najczęściej zaczyna się o 19. Dlatego często nie będzie możliwe przeżycie tego momentu w tym samym czasie, co w Rzymie. W stolicy Ukrainy uroczystość ta odbędzie się w katedrze św. Aleksandra, z udziałem bpa Vitalija Krywickiego i oczywiście nuncjusza, abp Visvaldasa Kulbokasa na zakończenie Mszy św. około godz. 18.00, czasu miejscowego, tuż przed jej rozpoczęciem z udziałem papieża Franciszka w Rzymie. „Następnie wszyscy wrócą do swoich domów i znów będziemy przeżywać akt konsekracji za papieżem Franciszkiem w perspektywie światowej, tak długo, jak pozwoli na to sytuacja" - powiedział papieski dyplomata.
Przeczytaj też:
Nuncjusz powiedział agencji SIR, że duża grupa biskupów greckokatolickich przeżyje akt poświęcenia „fizycznie zgromadzona razem”, w miejscu, które na razie będzie anonimowe i ukryte.
Abp Kulbokas zaznaczył, że osobiście przygotowując się do tej chwili myśląc o ludziach. którzy umierają i są ranni, w tym dzieciach, o osobach umierających z głodu, zimna, a także z pragnienia. „Ich modlitwa jest jeszcze większa i ważniejsza niż nasza. Naszym zadaniem jako duszpasterzy jest więc duchowe zjednoczenie wszystkich cierpień ludzkości, reprezentowanej przede wszystkim przez dzieci i najsłabszych, i ofiarowanie ich z pokorą Niepokalanemu Sercu Maryi, naszej Matki, oraz proszenie o Jej wstawiennictwo, aby nasze serca i serca całej ludzkości nawróciły się i abyśmy stali się prawdziwie ludźmi, prawdziwie braćmi. Niech Pan obdarzy nas pokojem” – stwierdził nuncjusz na Ukrainie. Ten ból - dodał - przeżywamy razem z Matką Bożą i ona oczyszcza nas wszystkich, nie tylko tych, których wskazujemy jako brutalnych i agresorów, ale oczyszcza wszystkich, ponieważ wszyscy jesteśmy grzesznikami.
W ramach przygotowań do tego aktu poświęcenia biskupi ukraińscy obrządku łacińskiego poprosili swoje diecezje o przygotowanie nowenny - czuwania modlitewnego o zakończenie wojny i dar pokoju, które odbywało się przez dziewięć poprzednich dni. Do modlitwy przyłączą się także katolicy w Odessie. O godz. 17.00 (czasu lokalnego) w katedrze odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 18.00. Następnie biskup Stanisław Szyrokoradiuk odprawi Mszę św. a po niej nastąpi akt poświęcenia w łączności z papieżem i w obecności wszystkich księży z Odessy, którzy dotrą do katedry.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.