„To jest wojna, to jest pustynia. Człowiek na pustyni jest bezbronny. Nie ma niczego, co by go ochraniało. Tak samo i my dziś jesteśmy bezbronni. Jest w niej obecny także diabeł, który kusi” – mówił w homilii bp Edward Kawa, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej. Na Ukrainie rozpoczął się Rok Krzyża Świętego.
Biskup Edward Kawa w kazaniu wygłoszonym w kościele stacyjnym dla lwowskiego dekanatu p.w. św. Michała Archanioła we Lwowie-Sichowie mówił o potrzebie jedności, modlitwy i pomocy bliźniemu. 6 marca Bp Kawa odniósł się do aktualnej sytuacji w Ukrainie, nawiązując do niedzielnej Ewangelii dotyczącej kuszenia Jezusa na pustyni. „To jest nasza zbroja. Zbroja, jaką mamy mieć przy sobie i stale jej używać” – mówił o różańcu.
„To jest wojna, to jest pustynia. Człowiek na pustyni jest bezbronny. Nie ma niczego, co by go ochraniało. Tak samo i my dziś jesteśmy bezbronni. Jest w niej obecny także diabeł, który kusi. Jeśli on na pustyni kusił Syna Bożego, Jezusa Chrystusa, to tym bardziej będzie kusił każdego z nas, każdego bez wyjątku. Diabeł, zapamiętajcie to raz na zawsze, on zawsze się powtarza, zawsze! Tylko Bóg nigdy się nie powtarza, Bóg zawsze stwarza coś nowego” – zaznaczył bp Kawa. „Diabeł zawsze działa według jednego schematu, zresztą my to dziś widzimy. Zresztą schemat działań naszych wrogów jest następujący: to złoczyńcy, jacy działają według starych radzieckich, sowieckich metod, którzy nie mają ani zasad, ani sumienia, ani odpowiedzialności” – dodał.
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]
„Bracia i Siostry, dla nas chrześcijan to jest wielki znak – bp Kawa odniósł się do trzeciej pokusy z Ewangelii – my dziś możemy siedzieć przed telewizorami, przesłuchiwać informacje, przekazywać sobie informacje, o nich rozmawiać, kleić różnego rodzaju billboardy. To nie pomaga. Nam dziś trzeba rozpocząć modlić się naprawdę. To jest czas modlitwy” – podkreślił hierarcha.
Bp Kawa zwrócił się do parafian, a także przybyłych z różnych części Ukrainy uchodźców, z apelem, by codziennie, w miarę możliwości, uczestniczyć w Eucharystii, a także odmawiać codziennie wszystkie części Różańca oraz Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Nawiązał również do rozpoczynającego się Roku Krzyża Świętego. Przypomniał, że pionowa belka krzyża wskazuje każdemu zadanie, aby być w stałym kontakcie z Bogiem. „Człowiek mający kontakt z Bogiem, nigdy nie podniesie ręki na drugiego, on nigdy nie będzie zabijać dzieci i kobiet” – powiedział bp pomocniczy archidiecezji lwowskiej, dodając, że ci, którzy dokonują inwazji na Ukrainę, utracili człowieczeństwo.
„Druga belka, ta pozioma, to jest przykazanie miłości bliźniego – będziesz miłować Boga całym swym sercem… a bliźniego swego jak siebie samego” – wskazał w kazaniu biskup. „Dzisiaj między nami na Ukrainie bardzo wielkie braterstwo, widać to na każdym kroku, ale nie poprzestawajmy na tym” – zachęcał.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).