Biskupi Europy: Wesprzyjmy Ukrainę w obliczu groźby rosyjskiej ofensywy militarnej

Do wsparcia Ukrainy w obliczu groźby rosyjskiej ofensywy militarnej wezwało wspólnotę międzynarodową Prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Tworzą je: przewodniczący – abp Gintaras Grušas z Litwy oraz dwaj wiceprzewodniczący: kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga i bp László Német z Serbii.

Zaapelowali oni do chrześcijan o modlitwę o to, aby kryzys został przezwyciężony wyłącznie na drodze dialogu.

Oto polskie tłumaczenie treści dzisiejszego apelu Prezydium CCEE:

Apel do Europy w sprawie sytuacji na Ukrainie

Prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy, wyrażając głos biskupów kontynentu europejskiego, w tym dramatycznym momencie napięcia wokół Ukrainy, pragnie wyrazić swoją bliskość Kościołom, które są na Ukrainie i całemu jej narodowi, oraz zaprasza wspólnotę międzynarodową do wsparcia tego kraju w obliczu groźby rosyjskiej ofensywy militarnej.

Podczas, gdy cała wspólnota międzynarodowa interpretuje działania rosyjskich sił zbrojnych jako prawdziwe zagrożenie dla pokoju na całym świecie, jednoczymy się – w tym okresie lęku i niepewności o przyszłość tego kraju – wokół braci i sióstr w wierze i całego narodu ukraińskiego.

Usłyszeliśmy głos papieża Franciszka, który wielokrotnie wyrażał swoją ojcowską bliskość wobec „drogiej Ukrainy”, wzywając możnych tego świata do rozwiązania kryzysu „przez poważny dialog międzynarodowy, a nie za pomocą broni” (Anioł Pański z 12 grudnia 2021). Ponadto w swym niedawnym przemówieniu do korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej podkreślił, że „wzajemne zaufanie i gotowość podjęcia spokojnej konfrontacji muszą ożywić wszystkie zainteresowane strony, aby znaleźć możliwe do przyjęcia i trwałe rozwiązania na Ukrainie…” (audiencja dla korpusu dyplomatycznego z 10 stycznia 2022).

Również my, jako pasterze kontynentu europejskiego, pragniemy zaapelować do przywódców narodów, aby nie zapomnieli o tragediach wojen światowych z ubiegłego wieku i aby było bronione prawo międzynarodowe, niepodległość i suwerenność terytorialna każdego państwa. Razem z Ojcem Świętym pragniemy prosić rządzących, aby znaleźli „możliwe do przyjęcia i trwałe rozwiązania na Ukrainie”, opierając się na dialogu i negocjacjach, bez uciekania się do broni.

W tym niezwykle delikatnym momencie, prosimy chrześcijan o modlitwę o dar pokoju na Ukrainie, aby odpowiedzialni byli „zarażeni dobrem pokoju” i aby kryzys został przezwyciężony wyłącznie na drodze dialogu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6