USA: Benedyktyni zrywają współpracę z założoną przez siebie szkołą, która popiera „małżeństwa” LGBT

Benedyktyni z opactwo św. Prokopa w Lisle na przedmieściach Chicago postanowili zerwać współpracę z założonym przez nich liceum Benet Academy. Ostatnio zatrudniło ono na stanowisko instruktora sportowego kobietę żyjącą w „małżeństwie” homoseksualnym.

Problem pojawił się w chwili, gdy szkolna trenerka sportu „lacrosse” Amanda Kammes przy wpisywaniu swoich danych w rubryce „kontakt w razie nagłego wypadku” podała nazwisko swojej „żony”.

We wspólnym oświadczeniu przytoczonym przez dziennik „Chicago Tribune” 6 stycznia opat, a zarazem kanclerz placówki Austin Murphy OSB i jej dyrektor Dennis Flynn zapowiedzieli, że „w najbliższych miesiącach nastąpi zmiana w zakresie sponsorowania (szkoły) przez opactwo”. Przełożony klasztoru wyjaśnił, że wydarzenia ostatnich miesięcy stały się okazją do nowego spojrzenia na nasze dalsze relacje z liceum.

W innym oświadczeniu, z 28 października ub.r. opat Murphy zapytał retorycznie: „Czy jest konieczne takie postępowanie w życiu publicznym, aby nie podważać katolickich zasad moralności?”. I w odpowiedzi wyraził przekonanie, że jest to możliwe, a nawet jest to niezbędny warunek dalszej współpracy ze szkołą, dodając, iż ubolewa, że „zarząd szkoły wybiera jednak coś przeciwnego”.

Opat przypomniał wyraźne stanowisko papieża Franciszka, że „nasza miłość i szacunek do wszystkich ludzi nie podważa nauczania Kościoła dotyczącego seksualności i sakramentu małżeństwa".

Benedyktyńskie Opactwo św. Prokopa w Lisle na przedmieściach Chicago istnieje od 1885 r. Pierwsi zakonnicy przybyli tam z arcyopactwa św. Wincentego w Chicago i początkowo zajmowali się pracą parafialną i duszpasterską, głównie wśród emigrantów z Czech i Słowacji. Później powstał tam zespół szkół, w tym Benet Academy, a także drukarnie. W 1970 r. wybudowano nowe budynki opactwa, w którym żyje obecnie 20 mnichów, z których duża część to 80- i 90-latkowie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11