Przyłączamy się do życzeń aniołów i na ich wołanie odpowiadamy naszym Amen. Chwała Bogu, pokój ludziom.
Skojarzenie zrazu może wydawać się dziwne, ale.... W noc przed swoją męką Jezus, wlewając w serca swoich uczniów otuchę i nadzieję, wypowiedział między innymi te znamienne słowa: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam”, dodając: „Nie tak jak daje świat, Ja wam daję”. Bo świat? Cóż świat? Jak śpiewało się dawno temu w pewnej piosence, w świecie „ciągły niepokój”, „wojny i wojny bez końca”; „niepewna jest ziemia”, niepewny na niej nasz los, bo ciągle ta nasza ziemia „jękiem i gniewem drgająca” jest... I ciągły też „niepokój w człowieku”. Nie tylko ten spowodowany zawirowaniami politycznymi, pandemią. Także ten, objawiający się „ucieczką w hałas zabawy”, „szukaniem wciąż nowych wrażeń”, choć tak naprawdę chyba ciszy pragniemy....
Obietnicę pokoju, dar pokoju, dał Jezus uczniom przed swoją śmiercią. Doświadczyli, dotknęli tego pokoju po zmartwychwstaniu, gdy przyszłość znów zabłysnęła jasnymi barwami. Ale chyba dokładnie taki właśnie pokój zwiastowali w noc narodzenia Jezusa aniołowie pasterzom, gdy wołali: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”, ludziom dobrej woli. Tak, ciągle potrzebujemy pokoju. Bo ciągle gdzieś niepokoje, rozruchy, wojny albo i szykowanie się do nich. Ciągle gdzieś jedni, silniejsi, próbują ujarzmić drugich, słabszych. Ciągle panuje przekonanie, że mocniejszy ma rację, a zwycięzców się nie sądzi. I ciągle też ten niepokój w człowieku. Ucieczki w przyjemność, poczucie bycia zabezpieczonym przez bogactwo, czy pozwalające myśleć, że jest się niezależnym od nikogo poczucie władzy. A to jedno wielkie złudzenie. Nic nie znaczymy, nasze życie tu, na ziemi, nieuchronnie się skończy. Nie tylko małych, ale i możnych. Tylko Bóg może dać prawdziwy pokój, bo On może dać życie wieczne. Może dać pokój płynący z pewności, że co by się nie działo, wszystko dobrze się... no, wcale nie tylko skończy: dobre będzie trwało wiecznie.
Jako redaktorzy portalu Wiara.pl przyłączamy się do tych anielskich głosów zwiastujących ludziom pokój. Dodajemy do nich swoje „Amen”; tak, niech tak będzie, niech tak się stanie; niech spełni się to anielskie życzenie. Naszym Czytelnikom, ale i wszystkim ludziom na całej ziemi, niezależnie od poglądów religijnych, filozoficznych czy politycznych, życzymy Bożej radości i Bożego pokoju. Niech w naszych sercach, niech w sercu każdego człowieka, będzie odtąd jasno. Niech rozjaśnia je światło wielkiego Boga, który dla nas i dla naszego zbawienia, dla tego byśmy mogli żyć na wieki w radości i pokoju, stał się człowiekiem, jednym z nas.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.