Na Jasnej Górze odprawiono mszę żałobną abp. Stanisława Nowaka

Mszę św. żałobną, rozpoczynającą dwudniowe uroczystości pogrzebowe zmarłego w niedzielę arcybiskupa seniora archidiecezji częstochowskiej Stanisława Nowaka, odprawiono w piątek w jasnogórskiej bazylice.

Reklama

Abp Stanisław Nowak, który - najpierw jako biskup, a później arcybiskup - kierował diecezją częstochowską w latach 1984-2011, zmarł w niedzielę w wieku 86 lat.

Piątkowej mszy żałobnej w bazylice przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Homilię wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który nawiązał do biskupiej dewizy zmarłego: Iuxta crucem Tecum stare (Chcę pod krzyżem stać przy Tobie).

"To hasło biskupiej posługi, wybrane jesienią 1984 r., można uznać za klucz do zrozumienia przesłania, jakie płynie z życia arcybiskupa Stanisława. Jego ziemskie ciało, które złożymy w dniu jutrzejszym w krypcie archikatedralnej jako zasiew nieśmiertelności, odbywa dziś ostatnią pielgrzymią drogę z jasnogórskiej bazyliki i bliskości kaplicy Cudownego Obrazu. Ta droga przez wiele lat posługi arcybiskupiej była omadlana modlitwą pełną nadziei, radosnym współuczestnictwem kapłanów i wiernych, ale również była wypełniona niepokojem biskupiego serca i cierpieniem: Iuxta crucem Tecum stare" - mówił abp Depo.

Przywołał fragment odczytanego w piątek Słowa Bożego, w którym św. Paweł wzywa, aby wierni nie ustawali w dążeniu do doskonałości. "Pędząc ku wyznaczonej mecie, ku nagrodzie, do jakiej Bóg wzywa w górę, w Jezusie Chrystusie, wbrew prądom tego świata, który dalej nie uznawał będzie krzyża Chrystusowego, który w ziemi będzie widział kres ludzkiej egzystencji - trwajcie mocno w Panu, umiłowani" - cytował hierarcha.

"Ten radykalizm Pawłowy dobrze odczytywał i wypełniał ks. abp Stanisław, kiedy mówił: Jezus Chrystus i jego Kościół winien być dla biskupa całym światem. Dlatego biskup powinien dać Kościołowi, któremu przewodzi, wszystko, co ma: całe życie, a nawet śmierć - a w Częstochowie szczególnie należało oddać wszystko w duchu Maryi" - podkreślił abp Depo.

W trakcie piątkowej uroczystości wspominano też m.in., że abp Nowak w 1985 r., w 60-lecie powstania tamtejszej diecezji, dokonał aktu oddania Kościoła częstochowskiego Matce Bożej, a u progu swojej posługi zwracał się do diecezjan: "Nie możemy w żadnym wypadku nosić imienia ludu maryjnego bez pokrycia w rzeczywistości, przynajmniej bez zdecydowanych starań, żeby za tym słowem kryła się prawda naszego życia".

Abp Nowak napisał też w swoim duchowym testamencie: "Podjąłem więc nocne czuwanie diecezjalne na Jasnej Górze, w kaplicy Cudownego Obrazu, z 11 na 12 każdego miesiąca, wygłaszając osobiście konferencje duchowe i odprawiając o północy msze święte z homilią".

"W każdą też sobotę zacząłem odprawiać pieszo krótkie, bo najwyżej kilkukilometrowe pielgrzymki z domu biskupiego do świętego sanktuarium na Jasnej Górze, by odprawić wotywy o Matce Bożej Częstochowskiej i ciągle w homilii maryjnej pogłębiać zawierzenie się Matce Kościoła chrystusowego. Pielęgnując ruch pielgrzymkowy na Jasną Górę, odnowiliśmy pielgrzymki w diecezji: z dekanatów, z regionów i poszczególnych parafii diecezji" - napisał abp Nowak.

W sobotę w południe rozpocznie się msza pogrzebowa abp. Nowaka pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Po mszy nastąpi złożenie ciała w krypcie biskupów częstochowskich w podziemiach archikatedry.

Stanisław Nowak został mianowany na biskupa 8 września 1984 r., sakrę przyjął 25 listopada 1984 r. w częstochowskiej bazylice katedralnej. Dzień później kanonicznie objął diecezję, a jego ingres do bazyliki katedralnej odbył się 8 grudnia 1984 r. Do godności arcybiskupa metropolity częstochowskiego został podniesiony 25 marca 1992 r. Papież Benedykt XVI przyjął rezygnację abp. Nowaka z posługi metropolity 29 grudnia 2011 r. - od tego czasu hierarcha był arcybiskupem seniorem.

Stanisław Nowak był doktorem nauk teologicznych, w latach 1978-1984 pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Był autorem publikacji z zakresu teologii życia wewnętrznego.

W Episkopacie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Maryjnej, przewodniczącego Zespołu ds. Sanktuariów, Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji oraz wiceprzewodniczącego Komisji ds. Seminariów Duchownych. Należał do Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego, Komisji ds. Duchowieństwa i Komisji ds. Powołań Duchownych. Był delegatem KEP ds. Egzorcystów w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7