O czym rozmawiała druga grupa polskich biskupów w Watykanie?

W dniach 11-15 października 20 biskupów z metropolii poznańskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej i wrocławskiej. odwiedziło 22 watykańskie dykasterie.

Reklama

Problem ten został także poruszony w Kongregacji ds. Biskupów. Przypomniano, że stoimy w obliczu sytuacji kulturowej, kiedy człowiek ma skłonność do podkreślania swej wyjątkowości i indywidualności, łatwo popadając w subiektywizm. Ma to miejsce zarówno wśród osób świeckich jak i duchownych. Takie podejście doprowadza do sprzeczności, czy konfliktu z biskupem. Nie oznacza to, aby taki ksiądz nie miał zawsze racji, ale stwarza to więcej niż do tej pory sytuacji napięcia. Chodzi więc o to, jak obronić wspólnotę kapłańską, jedność prezbiterium.

Nowa ewangelizacja

W Kongregacji ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji przypomniano, że głównym promotorem nowej ewangelizacji był papież Jan Paweł II. „Ten temat jest nieustannie obecny, ponieważ nowa ewangelizacja odbywa się wewnątrz Kościoła. Kościół musi nieustannie ewangelizować tych, którzy z kolei będą głosili Ewangelię. Ten proces nieustannie trwa” – podkreślił biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Zaznaczył, że głoszenie Ewangelii odbywa się na mocy sakramentu chrztu. Przyznał, że ogromnym wyzwaniem są chrześcijanie, którzy doszli do stanu zobojętnienia. „To jest ważna przestrzeń ewangelizacyjna, która rozgrywa się w Kościele na różnych etapach: przy udzielaniu sakramentów dzieciom – chrztu, pierwszej komunii św., bierzmowania – kiedy funkcjonuje jeszcze tradycja religijna, a w mniejszym stopniu jest już obecna wiara. To jest moment, w którym potrzeba ludzi, którzy dzieliliby się Ewangelią” – zaznaczył. Biskup koszalińsko-kołobrzeski zauważył, że młode pokolenie jest bardzo otwarte na świadectwo swoich rówieśników. „Młodzi ludzie szukają i chcą doświadczyć wspólnoty realnej, nie tylko tej, która rozgrywa się w przestrzeni Internetu” – zaznaczył. Dodał, że trzecia grupa osób to ludzie będący poza Kościołem i poszukujący. „To jest dzisiaj fundamentalna sprawa: wybudzić się do świadectwa” – podsumował bp Dajczak.

Migranci

O sytuacji uchodźców i migrantów oraz duszpasterstwie migrantów mówiono w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, na której czele stoi kard. Peter Turkson. Biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, Krzysztof Zadarko wskazał na cztery tematy poruszane podczas rozmów. Pierwszym z nich była sprawa duszpasterstwa migrantów, i to zarówno Polaków na przebywających poza krajem jak i osób, które przybywają do Polski. Mówiono o problemie duszpasterstwa emigracji zwłaszcza w różnych Polskich Misjach Katolickich i zasygnalizowano zjawisko minimalizowania, czy też osłabienia duszpasterstwa ze strony Kościołów lokalnych, a nawet likwidacji struktur duszpasterskich dla Polaków za granicą.

Mowa też była o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej, która jest w Watykanie znana. Biskupi polscy podkreślali kontekst międzynarodowy i polityczny tego kryzysu. Natomiast w Watykanie dostrzeżono działania Kościoła w Polsce. Bp Zadarko przypomniał stanowisko Rady Konferencji Episkopatu ds. Migracji z 22 sierpnia i stanowisko abp Gądeckiego, który tuż przed przyjazdem do Rzymu zaapelował o korytarze humanitarne, o relokację, a przede wszystkim o pomoc humanitarną i medyczną. Wskazano, że tak należy działać zwłaszcza w takiej bardzo skomplikowanej materii, o wymiarze nie tylko humanitarnym, ale również politycznymi i międzynarodowym.

Kryzys rodziny

O kryzysie rodziny i duszpasterstwie rodzin mówiono w Dykasterii Świeckich, Rodziny i Życia oraz ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. W Dykasterii Świeckich, Rodziny i Życia relację polskich hierarchów przedstawił biskup toruński, Wiesław Śmigiel, a następnie miała miejsce rozmowa z prefektem dykasterii, kard. Kevinem Farellem. Bp Śmigiel wyjaśnił, że w swej relacji wskazał między innymi na problem laicyzacji i nietrwałości małżeństw, czy niechęci do ich zawierania. Poruszono konieczność zaangażowania osób świeckich w duszpasterstwo rodzin.

Kard. Farell wraz ze swoimi współpracownikami przekazał polskim biskupom zachętę, aby bardzo cierpliwie ewangelizować, i powiedział że przecież całego świata nie zmienimy w jednej chwili. Wyjaśnił, że potrzeba bardzo cierpliwej pracy nad przemianą serca człowieka. Biskupi zostali zaproszeni do włączenia się w organizację Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie, które w przyszłym roku będzie przebiegało inaczej, niż zazwyczaj.

Podczas wizyty w Trybunale Roty Rzymskiej i rozmowie z jaj dziekanem ks. Alejandro Arellano Cedillo zwrócono uwagę, że do Roty Rzymskiej trafia wiele spraw z Polski, która pod względem ilości wnoszonych do tego Trybunału spraw znajduje się na drugim miejscu. Świadczy to zdaniem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny, że ludziom w Polsce bardzo zależy na uregulowaniu spraw dotykających ich sumienia, i że choć drogi małżonków się rozeszły, to jednak pragną w kontekście sakramentalnym uregulować swoją sytuację. W ubiegłym roku było w Rocie ponad 130 spraw z Polski, z tego 80 rozpoczęło swoje procedowanie. Zwrócono też uwagę, by może większą inicjatywę podjąć ze strony biskupów w ramach norm papieża Franciszka z 2015 roku dotyczących stwierdzenie nieważności sakramentu małżeństwa. Biskup bowiem ma możliwość przeprowadzenia skróconego postępowania w tych sprawach.

Duszpasterstwo dzieci i młodzieży

W Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, bp Mendyk przedstawił problemy związane z wychowaniem religijnym, wychowaniem katolickim, nie tylko w tym obszarze, jaki daje nauczanie religii w szkole, ale także jeśli chodzi o szkoły katolickie w Polsce i uczelnie wyższe, gdzie jest formacja teologiczna i formacja ludzka”. Nawiązując do duszpasterstwa dzieci i młodzieży, bp Mendyk przyznał, że spora grupa młodych ludzi odchodzi od religii. „To jest problem kultury cyfrowej, w której młodzi ludzie uczestniczą” – zaznaczył. Dodał, że nie można postrzegać życia i marzeń, oczekiwań i życiowych problemów młodych ludzi bez odniesienia do świata cyfrowego.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7