Action Against Hunger: nie można używać głodu jako broni wojennej

Z okazji Światowego Dnia Żywności 16 października i w związku z szczytem G20, który odbędzie pod koniec października, organizacja Action Against Hunger zaprezentowała manifest podpisany przez wielu dziennikarzy oraz ludzi kultury i sportu.

Gdyby nie wojny, nierówności, zmiany klimatyczne, wszyscy mieliby żywności pod dostatkiem – uważa dyrektor generalny Simone Garroni w wywiadzie dla Radia Watykańskiego.

Manifest jest zatytułowany „No More Hunger”. Jak podkreśla Garroni, masakra głodu na świecie jest do pokonania: światowi przywódcy muszą wykazać wolę polityczną do walki z jego przyczynami strukturalnymi.

Najnowszy raport wydany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO pokazuje, że w ostatnim roku liczba ludzi cierpiących głód wzrosła o 161 milionów. Dane ukazują znaczącą rolę wojen: 6 z 10 osób głodujących żyje na obszarach konfliktów. Apel ma podwójny cel: zmobilizowanie społeczeństwa obywatelskiego w obliczu braku bezpieczeństwa żywnościowego oraz nakłonienie krajowych i międzynarodowych przywódców podczas szczytu G20 do podjęcia interwencji, które zlikwidują strukturalne przyczyny głodu. Mówi Simone Garroni.

„Niedopuszczalne jest, aby ponad 800 mln ludzi cierpiało głód i by co roku, z powodu niedożywienia, umierało ponad 2 mln dzieci. Człowiek głodny nie jest osobą wolną, a przecież według Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka «wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w godności i prawach». Musimy pamiętać, że planeta jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość żywności dla wszystkich. Od dawna są dostępne skuteczne i tanie leki na dziecięce niedożywienie, istnieją projekty współpracy mogące pomóc osiągnąć samowystarczalność społeczeństwom najbardziej narażonym. Jesteśmy pierwszym pokoleniem w historii, które może wyeliminować głód. Mimo to, w ciągu ostatnich pięciu lat głód znów się nasilił i jest ogólnoświatową plagą: to nie do przyjęcia! Głód jest dziełem człowieka i nasi przywódcy muszą mieć więcej odwagi i wykazać wolę polityczną do walki z konfliktami, nierównościami i zmianami klimatycznymi, które są przyczynami tej plagi.“

Action Against Hunger, jako organizacja pozarządowa, w 2020 roku pomogła ponad 25 mln ludzi w prawie 50 krajach na całym świecie. Jak podkreśla Garroni, wystosowany apel kładzie nacisk na konieczne maksymalne zaangażowanie polityki, i dlatego walka z głodem i niedożywieniem powinna być priorytetem na poziomie międzynarodowym jak i poszczególnych państw. Głód nie może być używany jako broń wojenna – zaznaczył Garroni.

Organizacja planuje także zebrać fundusze na sfinansowanie czterech projektów, które przeciwdziałają strukturalnym przyczynom głodu: wykorzystanie technologii satelitarnej aby umożliwić rolnikom znalezienie lepszych pastwisk w suchym regionie Sahelu w Afryce, wsparcie ofiar konfliktu w Libanie i Syrii, inwestycje w rozwój ogrodnictwa będącego gwarancją dochodów i bezpieczeństwa żywnościowego w Indiach oraz pomoc bezbronnym rodzinom na przedmieściach Mediolanu w celu zyskania autonomii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11