Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Kongregację ds. Biskupów i Kongregacji Nauki Wiary odwiedzili we wtorek polscy biskupi w ramach wizyty ad limina apostolorum. Jednym z tematów rozmów była kwestia zakonów, nowych powołań i misji - powiedział PAP bp Jerzy Mazur.
Od 4 października pierwsza grupa biskupów polskich z prowincji kościelnych warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej odbywa wizytą ad limina apostolorum (do progów apostołów) w Stolicy Apostolskiej.
We wtorek biskupi byli w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Kongregacja ds. Biskupów i Kongregacji Nauki Wiary.
Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji, ordynariusz ełcki bp Jerzy Mazur powiedział PAP, że to jest jego piąta wizyta ad limina.
"Pierwszy raz uczestniczyłem jeszcze za czasów papieża Jana Pawła II, należąc do Konferencji Episkopatu Rosji. Była nas wtedy czterech biskupów i dzieliliśmy się w Stolicy Apostolskiej tym, jak odradza się Kościół katolicki w Rosji. Mieliśmy przy okazji możliwość doświadczyć zatroskania Ojca Świętego oraz prefektów poszczególnych kongregacji o Kościół na Wschodzie" - wspominał bp Mazur.
Powiedział, że następnie brał udział w wizytach ad limina już jako członek Konferencji Episkopatu Polski za czasów kolejnych trzech papieży. "Choć program wizyt jest podobny to każde spotkanie jest inne. Przyjeżdżamy w innej sytuacji społecznej, gospodarczej i politycznej, a co za tym idzie, zmieniają się problemy, wyzwania, ale także nasze radości i nadzieje" - powiedział ordynariusz ełcki.
Wyjaśnił, że podczas wizyt w kongregacjach poza zdawaniem sprawozdań biskupi otrzymują także konkretne informacje, rady będące wsparciem w realizacji ich codziennej posługi w Kościele lokalnym. "To są słowa nadziei, zawsze możemy liczyć na pomoc" - wskazał.
Bp Mazur powiedział, że wizyta w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego pokazała, że "Kościół w Polsce jest żywotny pomimo odnotowanego spadku liczby osób wstępujących do zakonów oraz kryzysu osób powołanych".
"Mamy ponad 17 tys. sióstr zakonnych, które należą do 104 zgromadzeń zakonnych, a ponad 1000 sióstr zakonnych pracuje poza ojczyzną - na misjach, na Wschodzie lub w krajach Europy Zachodniej. Mamy także 1273 mniszki żyjące w klasztorach klauzurowych (zamkniętych). Poza tym w zakonach męskich jest 11 tys. mężczyzn. Niemal 3 tys. pracuje poza Polską" - powiedział hierarcha. Wspominał, że są także indywidualne formy życia konsekrowanego.
"Podczas wizyty w kongregacji podkreślono znaczenie wierności charyzmatowi zakonnemu. Wskazywano nam, że tylko takie życie zakonne jest dla młodych inspirujące" - powiedział bp Mazur.
Zwrócił uwagę, że "w postulatach i nowicjatach zakonnych są obecnie w Polsce 442 osoby. Z tego 178 to obcokrajowcy". "Jest to konkretny owoc naszego zaangażowania misyjnego" - wskazał przewodniczący KEP ds. Misji.
W zależności od odpowiedzialności, jaką biskupi pełnią w KEP, część z nich dodatkowo udaje się do konkretnych kongregacji.
"We wtorek np. wszyscy członkowie Komisji KEP ds. Misji po południu byliśmy do Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, gdzie przedstawiłem sprawozdanie z działań podejmowanych przez Kościół w Polsce na polu misyjnym" - powiedział bp Mazur. Wśród podjętych tematów znalazły się m.in.: animacja misyjna, formacja misjonarzy, którzy w przyszłym roku po wręczeniu krzyży misyjnych zostaną posłani, wsparcie misjonarzy za pośrednictwem MIVA Polska czy Dzieła Pomocy Ad Gentes, także szeroka działalność Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce - wymieniał hierarcha.
Poinformował, że w czasie pandemii Kościół w Polsce przekazał na pomoc misjonarzom za pośrednictwem Komisji Misyjnej 2,6 mln zł. Kolejne fundusze przekazano także za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych i poszczególnych zgromadzeń zakonnych.
Bp Mazur zaznaczył, że Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów odniosła się z uznaniem dla tego, co czyni Kościół w Polsce na polu misyjnym.
"W czasie rozmów strona watykańska zwróciła uwagę, że w tych wspólnotach Kościoła lokalnego, gdzie mocna jest wiara, tam również jest większe zaangażowanie duchowe, osobowe i materialne na rzecz misji" - powiedział.
Ordynariusz ełcki podkreślił, że wizyta ad limina to również dla biskupów czas modlitwy za Kościół w Polsce.
"Nawiedzając kolejne bazyliki, gdzie celebrowane są msze św. w sposób szczególny polecam Bogu diecezję ełcką oraz polskich misjonarzy. Prosząc Pana także o nowe powołania kapłańskie, misyjne i do życia konsekrowanego oraz o sakramenty małżeństwa" - powiedział duchowny.
Wyznał, że prosi Boga także o łaskę pokoju. "Diecezja ełcka graniczy z trzema krajami: Rosją, Litwą i Białorusią, w związku z tym mam świadomość, trudnej sytuacji, jaka jest obecnie na granicy polsko-białoruskiej. By wyjść z kryzysu potrzeba duchowego wsparcia, potrzeba naszej modlitwy" - wskazał bp Mazur.
Zapewnił, że poleca także w modlitwie wszystkie ofiary molestowania seksualnego czy pedofilii, prosząc Boga o łaskę uzdrowienia dla nich.
"Jako biskupi mamy świadomość zła, którego dopuścili się niektórzy duchowni" - powiedział bp Mazur. Dodał, że modli się także za krzywdzicieli, wypraszając dla nich łaskę nawrócenia, by mogli zadośćuczynić za te grzechy.
Audiencja u papież Franciszka dla pierwszej grupy biskupów z Polski przewidziana jest na piątek 8 października w godzinach przedpołudniowych.
W środę polscy biskupi będą modlić się w bazylice Matki Bożej Większej. W czwartek rano włączą się w celebrowaną co tydzień mszę św. o godz. 7.10 przy grobie św. Jana Pawła II. Z kolei w piątek po południu biskupi sprawować będą eucharystię na zakończenie wizyty ad limina w bazylice św. Pawła za Murami.
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).