Powierzajmy Matce Bożej w modlitwie różańcowej papieża, ojczyznę, Kościół w Polsce oraz nasze rodziny. Módlmy się też o ustanie pandemii i o pokój na świecie - zaapelował w piątek rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.
"Różaniec jest jedną z najbardziej popularnych modlitw na świecie" - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie przekazanym PAP w piątek.
Przypomniał, że była to "modlitwa umiłowana przez papieża Jana Pawła II, który w 2002 r. dołączył do różańca także czwartą część - tajemnicę światła i w tym samym roku ogłosił Rok Różańca Świętego".
"Również Ojciec Święty Franciszek wielokrotnie wzywał i apelował o modlitwę różańcową, szczególnie w październiku, który w tradycji Kościoła jest poświęcony Matce Bożej" - powiedział ks. Gęsiak. Zwrócił uwagę, że różańcem modlił się także Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.
"Do jego odmawiania wzywała Matka Boża w czasie objawień, m.in. w Lourdes, w La Salette czy w Fatimie" - wskazał duchowny.
Zaznaczył, że "chociaż różaniec nie może zastąpić mszy św. czy uczestnictwa w innych celebracjach liturgicznych, to jednak jest "wspaniałym i potężnym sposobem przeżywania naszej wiary w łączności z Maryją".
Rzecznik zauważył, że w tym roku w październiku odbędą się ważne dla Kościoła w Polsce i na świecie wydarzenia. Wymienił wizytę ad limina apostolorum polskich biskupów i XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów poświęcone synodalności.
"Powierzajmy Matce Bożej Ojca Świętego Franciszka, naszą ojczyznę, polskich biskupów oraz cały Kościół w Polsce, w tym nasze rodziny. Módlmy się też o ustanie pandemii i o pokój na świecie" - wskazał ks. Gęsiak.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.